My Favorite Movies
| bradclark07's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Boondock Saints 2000, R) |
|
| 2 |
Tombstone 1993, R) |
|
| 3 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 4 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 5 |
Lesbian Pulp-O-Rama Goes to Sweden 2006, Unrated) |
|
| 6 |
Rocky 1976, PG) |
|
| 7 |
Rocky V 1990, PG-13) |
|
| 8 |
Rocky II 1979, PG) |
|
| 9 |
Rocky III 1982, PG) |
|
| 10 |
Rocky IV 1985, PG) |
|
| 11 |
Walk the Line 2005, PG-13) |
|
| 12 |
Guys and Dolls 1955, Unrated)
"ya know nathan my daddy told me a story once...he says one day a guy is going to come up to you and show you a nice brand new deck of cards on which the seal is not yet broken. He will then offer to bet you that he can make the jack of spades jump out of the deck and squirt cider in your ear...but son, you do not bet this man, for as sure as you stand there you will wind up with an ear full of cider." Sky Masterson |
|
| 13 |
On the Waterfront 1954, Unrated) |
|
| 14 |
Love Me Tender 1956, Unrated) |
|
| 15 |
Loving You 1957, G) |
|
| 16 |
Into the Woods 2006, Unrated) |
|
| 17 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 18 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 19 |
The Godfather, Part III 1990, R) |
|
| 20 |
Disco Godfather 1979, R) |
|
| 21 |
El Padrino:Latin Godfather 2004, R) |
|
| 22 |
The Song Remains The Same 1976, PG) |
|
| 23 |
The Illusionist (De Illusionist) 1985, Unrated) |
|
| 24 |
1984 (Nineteen Eighty-Four) 1984, R) |
|
| 25 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 26 |
The Longest Yard 2005, PG-13) |
|
| 27 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005, PG) |
|
| 28 |
School of Rock 2003, PG-13) |
|
| 29 |
A Christmas Story 1983, PG) |
|
| 30 |
Barton Fink 1991, R) |
|
| 31 |
Donnie Brasco 1997, R) |
|
| 32 |
The Manchurian Candidate 1962, PG-13) |
|
| 33 |
The Manchurian Candidate 2004, R) |
































