Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  bpende's Rating My Rating
1
Serenity 2005,  PG-13)
2
Kids in the Hall - Brain Candy 1996,  R)
3
Office Space 1999,  R)
4
The Princess Bride 1987,  PG)
5
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
6
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit 2005,  G)
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit
A great W&G movie, filled with lots of little easter eggs to pay off long-time fans.
7
Smoke Signals 1998,  PG-13)
8
The Adventures of Baron Munchausen 1989,  PG)
9
Silverado 1985,  PG-13)
10
The Breakfast Club 1985,  R)
11
The Matrix 1999,  R)
12
Wallace & Gromit in Three Amazing Adventures 2005,  Unrated)
13
Say Anything... 1989,  PG-13)
14
Chicken Run 2000,  G)
15
Monsters, Inc. 2001,  G)
16
Shrek 2001,  PG)
17
Men in Black 1997,  PG-13)
18
Fahrenheit 9/11 2004,  R)
19
Love Actually 2003,  R)
20
Four Weddings and a Funeral 1994,  R)
21
Gosford Park 2001,  R)
22
V for Vendetta 2006,  R)
23
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
24
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
25
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
26
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
27
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
28
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
Painful dialogue... painful... ouch...
29
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
30
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
31
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
32
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
33
Saving Private Ryan 1998,  R)
34
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
Own it, watch it... get choked up. The book was better, though.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments