My Favorite Movies


  boydcraig's Rating My Rating
1
The Sound of Music 1965,  G)
2
Mr. Smith Goes to Washington 1939,  Unrated)
3
It's a Wonderful Life 1946,  G)
4
Amazing Grace 2007,  PG)
5
A Man for All Seasons 1966,  G)
6
Chariots of Fire 1981,  PG)
7
Gandhi 1982,  PG)
8
The Lion King 1994,  G)
9
The Kid 2000,  PG)
10
The Scarlet and the Black 1983,  Unrated)
11
The Ten Commandments 1956,  G)
12
Singin' in the Rain 1952,  G)
13
White Christmas 1954,  Unrated)
14
Holiday Inn 1942,  Unrated)
15
The Court Jester 1956,  Unrated)
16
Forever Strong 2008,  PG-13)
17
The Other Side Of Heaven 2002,  PG)
18
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
19
National Treasure 2004,  PG)
20
Kate & Leopold 2001,  PG-13)
21
Sister Act 1992,  PG)
22
Sister Act 2: Back in the Habit 1993,  PG)
23
Newsies 1992,  PG)
24
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
25
Anna and the King 1999,  PG-13)
26
Mulan 1998,  G)
27
Pocahontas 1996,  G)
28
What About Bob? 1991,  PG)
29
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
30
McLintock! 1963,  Unrated)
31
Hook 1991,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments