My Favorite Movies


  BOY182's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
2
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
3
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
4
Inception 2010,  PG-13)
5
Scent of a Woman 1992,  R)
6
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
7
American Beauty 1999,  R)
8
Notes on a Scandal 2006,  R)
9
Interview with the Vampire 1994,  R)
10
Gone With the Wind 1939,  G)
11
North Country 2005,  R)
12
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
13
The Silence of the Lambs 1991,  R)
14
Revolutionary Road 2008,  R)
15
Eastern Promises 2007,  R)
16
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1 2010,  PG-13)
17
Sleepers 1996,  R)
18
Mystic River 2003,  R)
19
Black Swan 2010,  R)
20
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
21
The Green Mile 1999,  R)
22
The Aviator 2004,  PG-13)
23
Slumdog Millionaire 2008,  R)
24
There Will Be Blood 2007,  R)
25
August Rush 2007,  PG)
26
The Guardian 2006,  PG-13)
27
Up in the Air 2009,  R)
28
Mr. Brooks 2007,  R)
29
Gran Torino 2008,  R)
30
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
31
Blood Diamond 2006,  R)
32
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
33
Australia 2008,  PG-13)
34
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
35
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
36
Dead Poets Society 1989,  PG)
37
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
38
No Reservations 2007,  PG)
39
Gods and Monsters 1998,  R)
40
Changeling 2008,  R)
41
Sophie's Choice 1982,  R)
42
The Shawshank Redemption 1994,  R)
43
Shutter Island 2010,  R)
44
American History X 1998,  R)
45
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
46
The Prestige 2006,  PG-13)
47
Finding Neverland 2004,  PG)
48
Empire of the Sun 1987,  PG)
49
Girl, Interrupted 1999,  R)
50
C.R.A.Z.Y. (Crazy) 2005,  R)
51
The Golden Compass 2007,  PG-13)
52
Pay It Forward 2000,  PG-13)
53
Gone Baby Gone 2007,  R)
54
Great Expectations 1998,  R)
55
Chicago 2002,  PG-13)
56
The Last King of Scotland 2006,  R)
57
A Perfect World 1993,  PG-13)
58
Monster 2003,  R)
59
What Happens in Vegas 2008,  PG-13)
60
Driving Miss Daisy 1989,  PG)
61
The Holiday 2006,  PG-13)
62
Misery 1990,  R)
63
It Happened One Night 1934,  Unrated)
64
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
65
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
66
Midnight Express 1978,  R)
67
Inglourious Basterds 2009,  R)
68
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
69
Into the Wild 2007,  R)
70
The Dark Knight 2008,  PG-13)
71
The Fighter 2010,  R)
72
My Fair Lady 1964,  G)
73
Silkwood 1983,  R)
74
The Color Purple 1985,  PG-13)
75
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
76
Ben-Hur 1959,  G)
77
Green Street Hooligans 2005,  R)
78
Hide and Seek 2005,  R)
79
Philadelphia 1993,  PG-13)
80
Atonement 2007,  R)
81
Babel 2006,  R)
82
Cold Mountain 2003,  R)
83
The Client 1994,  PG-13)
84
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
85
A Bronx Tale 1993,  R)
86
Brokeback Mountain 2005,  R)
87
The Social Network 2010,  PG-13)
88
Amores Perros 2000,  R)
89
The Hours 2002,  PG-13)
90
The Reader 2008,  R)
91
Abel 2010,  Unrated)
92
The Girl with the Dragon Tattoo 2009,  R)
93
The Butterfly Effect 2004,  R)
94
Running Scared 2005,  R)
95
The Others 2001,  PG-13)
96
Angela's Ashes 1999,  R)
97
Boys Don't Cry 1999,  R)
98
Identity 2003,  R)
99
Eight Below 2006,  PG)
100
El Orfanato (The Orphanage) 2007,  R)
101
Song for a Raggy Boy 2003,  Unrated)
102
Guess Who's Coming to Dinner 1967,  Unrated)
103
The Chorus (Les Choristes) 2004,  PG-13)
104
House of Sand and Fog 2003,  R)
105
Fracture 2007,  R)
106
In the Name of the Father 1993,  R)
107
The Secret in Their Eyes (El Secreto de Sus Ojos) 2009,  R)
108
A Time to Kill 1996,  R)
109
Erin Brockovich 2000,  R)
110
Chocolat 2000,  PG-13)
111
Who's Afraid of Virginia Woolf? 1966,  R)
112
The Insider 1999,  R)
113
The Sting 1973,  PG)
114
Julie & Julia 2009,  PG-13)
115
Mujeres al Borde de un Ataque de Nervios (Women on the Verge of a Nervous Breakdown) 1988,  R)
116
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
117
Van Helsing 2004,  PG-13)
118
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
119
The Boy in the Striped Pajamas (The Boy in the Striped Pyjamas) 2008,  PG-13)
120
Cruel Intentions 1999,  R)
121
Pretty Woman 1990,  R)
122
Doubt 2008,  PG-13)
123
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
124
The Illusionist 2006,  PG-13)
125
It's a Wonderful Life 1946,  G)
126
Milk 2008,  R)
127
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
128
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
129
An Education 2009,  PG-13)
130
The Secret Life of Bees 2008,  PG-13)
131
Angels & Demons 2009,  PG-13)
132
The Interpreter 2005,  PG-13)
133
Dead Man Walking 1995,  R)
134
My Sister's Keeper 2009,  PG-13)
135
21 2008,  PG-13)
136
School Ties 1992,  PG-13)
137
Volver 2006,  R)
138
Man on Fire 2004,  R)
139
The Life of David Gale 2003,  R)
140
The Bank Job 2008,  R)
141
Alpha Dog 2006,  R)
142
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
143
Fargo 1996,  R)
144
Avatar 2009,  PG-13)
145
All About Eve 1950,  PG)
146
The Twilight Saga: Eclipse 2010,  PG-13)
147
The English Patient 1996,  R)
148
State of Play 2009,  PG-13)
149
The Devil's Advocate 1997,  R)
150
Brothers 2009,  R)
151
The Air I Breathe 2007,  R)
152
Casino Royale 2006,  PG-13)
153
The French Lieutenant's Woman 1981,  R)
154
Home Alone 1990,  PG)
155
The Soloist 2008,  PG-13)
156
I Am Sam 2001,  PG-13)
157
Il y a Longtemps que Je T'aime (I've Loved You So Long) 2008,  PG-13)
158
Gladiator 2000,  R)
159
The Pianist 2002,  R)
160
Match Point 2005,  R)
161
The Twilight Saga: New Moon 2009,  PG-13)
162
Murder by Numbers 2002,  R)
163
The Black Dahlia 2006,  R)
164
Rendition 2007,  R)
165
Places in the Heart 1984,  PG)
166
Before Night Falls 2001,  R)
167
American Psycho 2000,  R)
168
In the Heat of the Night 1967,  Unrated)
169
I Am Legend 2007,  PG-13)
170
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
171
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
172
Requiem for a Dream 2000,  R)
173
X-Men 2000,  PG-13)
174
Breach 2006,  PG-13)
175
Training Day 2001,  R)
176
Unfaithful 2002,  R)
177
Flyboys 2006,  PG-13)
178
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
179
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
180
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
181
Quills 2000,  R)
182
The Departed 2006,  R)
183
The Cider House Rules 1999,  PG-13)
184
Unforgiven 1992,  R)
185
Terms of Endearment 1983,  PG)
186
Road to Perdition 2002,  R)
187
The Apartment 1960,  Unrated)
188
Pan's Labyrinth 2006,  R)
189
Gia 1998,  R)
190
Citizen Kane 1941,  PG)
191
Twilight 2008,  PG-13)
192
Elizabeth 1998,  R)
193
Personal Effects 2008,  R)
194
Saving Private Ryan 1998,  R)
195
The Crying Game 1992,  R)
196
My Girl 1991,  PG)
197
Die Fälscher (The Counterfeiters) (The Counterfeiter) 2007,  R)
198
Invictus 2009,  PG-13)
199
The Good Son 1993,  R)
200
Steel Magnolias 1989,  PG)
201
Doctor Zhivago 1965,  PG-13)
202
The Missing 2003,  R)
203
The Godfather 1972,  R)
204
The Godfather, Part II 1974,  R)
205
Vicky Cristina Barcelona 2008,  PG-13)
206
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
207
Mrs. Henderson Presents 2005,  R)
208
Singin' in the Rain 1952,  G)
209
Hable con Ella (Talk to Her) 2002,  R)
210
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
211
Oliver! 1968,  G)
212
Cape Fear 1991,  R)
213
Los Abrazos Rotos (Broken Embraces) (Broken Hugs) 2009,  R)
214
Thirteen 2002,  R)
215
Stardust 2007,  PG-13)
216
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
217
La Vie en Rose (La Mome) 2007,  PG-13)
218
Flags of Our Fathers 2006,  R)
219
Michael Clayton 2007,  R)
220
The Blind Side 2009,  PG-13)
221
Troy 2004,  R)
222
It's Complicated 2009,  R)
223
The Gift 2000,  R)
224
The Perfect Storm 2000,  PG-13)
225
Nine 2009,  PG-13)
226
Remember Me 2010,  PG-13)
227
Good Will Hunting 1997,  R)
228
Fatal Attraction 1987,  R)
229
Vera Drake 2004,  R)
230
Midnight in the Garden of Good and Evil 1997,  R)
231
Chinatown 1974,  R)
232
Fight Club 1999,  R)
233
Cell 211 (Celda 211) 2009,  Unrated)
234
The Hurt Locker 2008,  R)
235
The Elephant Man 1980,  PG)
236
The Bone Collector 1999,  R)
237
The Spiderwick Chronicles 2008,  PG)
238
Capote 2005,  R)
239
In America 2003,  PG-13)
240
Precious: Based on the Novel Push by Sapphire 2008,  R)
241
Death Defying Acts 2007,  PG)
242
The Brothers Grimm 2005,  PG-13)
243
Ray 2004,  PG-13)
244
The Talented Mr. Ripley 1999,  R)
245
Cabaret 1972,  PG)
246
In the Valley of Elah 2007,  R)
247
Nights in Rodanthe 2008,  PG-13)
248
Hannibal 2001,  R)
249
The Deer Hunter 1978,  R)
250
Sense and Sensibility 1995,  PG)
251
Chaplin 1992,  PG-13)
252
The Accused 1988,  R)
253
X-Men Origins - Wolverine 2009,  PG-13)
254
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
255
Billy Elliot 2001,  R)
256
In the Bedroom 2001,  R)
257
Taking Lives 2004,  R)
258
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
259
Hounddog 2007,  R)
260
Seven (Se7en) 1995,  R)
261
Transsiberian 2008,  R)
262
Written on the Wind 1956,  Unrated)
263
The Weight of Water 2000,  R)
264
Walk the Line 2005,  PG-13)
265
Goal! The Dream Begins (Goal!: The Impossible Dream) 2005,  PG)
266
The Kite Runner 2007,  PG-13)
267
Far From Heaven 2002,  PG-13)
268
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
269
The Switch 2010,  PG-13)
270
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
271
Trapped 2002,  R)
272
Elsa y Fred 2005,  PG)
273
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) 2003,  R)
274
Juno 2007,  PG-13)
275
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) 2004,  PG-13)
276
Dolores Claiborne 1995,  R)
277
Ghosts of Mississippi 1996,  PG-13)
278
The Devil's Backbone (El Espinazo del diablo) 2000,  R)
279
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) 2008,  PG-13)
280
Basic Instinct 1992,  R)
281
Iris 2001,  R)
282
The Fugitive 1993,  PG-13)
283
Pollock 2000,  R)
284
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
285
(500) Days of Summer 2009,  PG-13)
286
Léon (The Professional) 1994,  R)
287
When a Stranger Calls 2006,  PG-13)
288
Dangerous Liaisons 1988,  R)
289
Primal Fear 1996,  R)
290
El Hijo de la novia (Son of the Bride) 2001,  R)
291
Pride and Glory 2008,  R)
292
21 Grams 2003,  R)
293
The Hangover 2009,  R)
294
Eye For An Eye 1995,  R)
295
A Streetcar Named Desire 1951,  PG)
296
Push 2009,  PG-13)
297
The Letter 1940,  Unrated)
298
The Remains of the Day 1993,  PG)
299
Taken 2008,  PG-13)
300
Psycho 1960,  R)
301
Sherlock Holmes 2009,  PG-13)
302
The Proposal 2009,  PG-13)
303
Reservoir Dogs 1992,  R)
304
White Fang 1991,  PG)
305
Stir of Echoes 1999,  R)
306
Along Came a Spider 2001,  R)
307
A Simple Plan 1998,  R)
308
Law Abiding Citizen 2009,  R)
309
One Hour Photo 2002,  R)
310
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
311
The Visitor 2008,  PG-13)
312
Gosford Park 2001,  R)
313
Laurel Canyon 2002,  R)
314
Copying Beethoven, (Klang der Stille) 2006,  PG-13)
315
La Dolce Vita 1960,  Unrated)
316
The Jacket 2005,  R)
317
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
318
The Karate Kid 2010,  PG)
319
The Night Listener 2006,  R)
320
Public Enemies 2009,  R)
321
The Queen 2006,  PG-13)
322
88 Minutes 2007,  R)
323
Things We Lost in the Fire 2007,  R)
324
Made of Honor 2008,  PG-13)
325
In Bruges 2008,  R)
326
The Bucket List 2007,  PG-13)
327
Underworld 2003,  R)
328
The Marsh 2006,  R)
329
Secrets & Lies 1996,  R)
330
Lolita 1997,  R)
331
The Edge 1997,  R)
332
Copycat 1995,  R)
333
The Terminator 1984,  R)
334
Mamma Mia! 2008,  PG-13)
335
Hellboy 2004,  PG-13)
336
Wanted 2008,  R)
337
Bride Wars 2009,  PG)
338
Being Julia 2004,  R)
339
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
340
A Single Man 2009,  R)
341
Eragon 2006,  PG)
342
The Ugly Truth 2009,  R)
343
Like Minds (Murderous Intent) 2006,  PG-13)
344
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood 2002,  PG-13)
345
Taking Woodstock 2009,  R)
346
The Other Boleyn Girl 2008,  PG-13)
347
The Name of the Rose (Der Name der Rose) 1986,  R)
348
Vantage Point 2008,  PG-13)
349
Ransom 1996,  R)
350
Untraceable 2008,  R)
351
Hannah and Her Sisters 1986,  PG-13)
352
Kinsey 2004,  R)
353
The Human Stain 2003,  R)
354
27 Dresses 2008,  PG-13)
355
The Student (El estudiante) 2008,  Unrated)
356
Just Married 2003,  PG-13)
357
Head in the Clouds 2004,  R)
358
Prince of Persia: The Sands of Time 2010,  PG-13)
359
The Chamber 1996,  R)
360
Hairspray 2007,  PG)
361
Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief 2010,  PG)
362
Unknown 2006,  R)
363
Indochine 1992,  PG-13)
364
Seven Pounds 2008,  PG-13)
365
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
366
Little Miss Sunshine 2006,  R)
367
Men of Honor 2000,  R)
368
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 2008,  PG)
369
The Wolfman 2010,  R)
370
The Maltese Falcon 1941,  PG)
371
Missing 1982,  PG)
372
What Lies Beneath 2000,  PG-13)
373
Saw 2004,  R)
374
Half Nelson 2006,  R)
375
Wicker Park 2004,  PG-13)
376
Dancer in the Dark 2000,  R)
377
GoodFellas 1990,  R)
378
Collateral 2004,  R)
379
Crash 2005,  R)
380
Double Jeopardy 1999,  R)
381
Duplex (Our House) 2003,  PG-13)
382
Total Eclipse 1995,  R)
383
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford 2007,  R)
384
The Color of Money 1986,  R)
385
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
386
The Exorcism of Emily Rose 2005,  PG-13)
387
The Exorcist 1973,  R)
388
Sweet and Lowdown 1999,  PG-13)
389
The End of the Affair 1999,  R)
390
The Godfather, Part III 1990,  R)
391
Elizabeth: The Golden Age 2007,  PG-13)
392
Phone Booth 2003,  R)
393
Gothika 2003,  R)
394
Monster's Ball 2001,  R)
395
Forrest Gump 1994,  PG-13)
396
Joy Ride 2001,  R)
397
American Gangster 2007,  R)
398
Goal II: Living the Dream 2007,  PG-13)
399
Kalifornia 1993,  R)
400
Kilómetro 31 (Km 31) 2007,  R)
401
Kramer vs. Kramer 1979,  PG)
402
The Village 2004,  PG-13)
403
The Duchess 2008,  PG-13)
404
Panic Room 2002,  R)
405
Sleepy Hollow 1999,  R)
406
The Hand That Rocks the Cradle 1992,  R)
407
The Beach 2000,  R)
408
The Lives of Others 2006,  R)
409
Away from Her 2006,  PG-13)
410
The Legend of Bagger Vance 2000,  PG-13)
411
Teaching Mrs. Tingle 1999,  PG-13)
412
Mad Money 2008,  PG-13)
413
L.A. Confidential 1997,  R)
414
The Untouchables 1987,  R)
415
Watchmen 2009,  R)
416
Marie Antoinette 2006,  PG-13)
417
Maria Full of Grace 2003,  R)
418
Dangerous Minds 1995,  R)
419
I'm Not There 2007,  R)
420
My Left Foot 1989,  R)
421
Ned Kelly 2004,  R)
422
Nick and Norah's Infinite Playlist 2008,  PG-13)
423
Gangs of New York 2002,  R)
424
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
425
Patch Adams 1998,  PG-13)
426
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
427
Premonition 2007,  PG-13)
428
Indecent Proposal 1993,  R)
429
Stepmom 1998,  PG-13)
430
Burn After Reading 2008,  R)
431
Rain Man 1988,  R)
432
Frozen River 2008,  R)
433
I Know What You Did Last Summer 1997,  R)
434
Little Children 2006,  R)
435
Perfect Stranger 2007,  R)
436
Death Sentence 2007,  R)
437
Shakespeare in Love 1998,  R)
438
Seven Years in Tibet 1997,  PG-13)
439
7 días 2005,  PG-13)
440
No Country for Old Men 2007,  R)
441
Internal Affairs 1990,  R)
442
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
443
Star Trek 2009,  PG-13)
444
Taxi 2004,  PG-13)
445
Taxi Driver 1976,  R)
446
Tea With Mussolini 1999,  PG)
447
Thelma & Louise 1991,  R)
448
Traffic 2000,  R)
449
Transamerica 2005,  R)
450
Tsotsi (Thug) 2005,  R)
451
A History of Violence 2005,  R)
452
United 93 2006,  R)
453
Red Eye 2005,  PG-13)
454
District 9 2009,  R)
455
Paradas Continuas 2009,  R)
456
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
457
American Gigolo 1980,  R)
458
The Young Victoria 2009,  PG)
459
The Best Years of Our Lives 1946,  Unrated)
460
The Lovely Bones 2009,  PG-13)
461
Valentine's Day 2010,  PG-13)
462
The White Ribbon (Das weisse Band) 2009,  R)
463
Gigi 1958,  G)
464
The Lion in Winter 1968,  PG)
465
Shattered (Butterfly on a Wheel) 2007,  R)
466
Seabiscuit 2003,  PG-13)
467
The Notebook 2004,  PG-13)
468
Okuribito (Departures) 2008,  PG-13)
469
A Perfect Murder 1998,  R)
470
The Imaginarium of Doctor Parnassus 2009,  PG-13)
471
The Grifters 1990,  R)
472
The Road 2009,  R)
473
Defiance 2008,  R)
474
Midnight Cowboy 1969,  R)
475
Chloe 2010,  R)
476
The Men Who Stare at Goats 2009,  R)
477
Kick-Ass 2010,  R)
478
Salt 2010,  PG-13)
479
Camino 2008,  Unrated)
480
Life as We Know It 2010,  PG-13)
481
Mother and Child 2010,  R)
482
The Kids Are All Right 2010,  R)
483
The Town 2010,  R)
484
Biutiful 2010,  R)
485
Rosemary's Baby 1968,  R)
486
The Page Turner (La Tourneuse de pages) 2006,  Unrated)
487
Enemy of the State 1998,  R)
488
Hereafter 2010,  PG-13)
489
True Grit 2010,  PG-13)
490
Easy A 2010,  PG-13)
491
127 Hours 2010,  R)
492
Red 2010,  PG-13)
493
Rabbit Hole 2010,  PG-13)
494
Music of the Heart 1999,  PG)
495
Marvin's Room 1996,  PG-13)
496
The Tourist 2010,  PG-13)
497
Conviction 2010,  R)
498
The King's Speech 2010,  PG-13)
499
All Good Things 2010,  R)
500
No Strings Attached 2011,  R)
501
Morning Glory 2010,  PG-13)
502
In A Better World 2011,  R)
503
The Ghost Writer 2010,  PG-13)
504
The Rite 2011,  PG-13)
505
Unknown 2011,  PG-13)
506
La Otra Familia 2011,  Unrated)
507
The Runaways 2010,  R)
508
Water for Elephants 2011,  PG-13)
509
The Girl Who Played with Fire (Flickan som lekte med elden) 2009,  R)
510
The Burning Plain 2008,  R)
511
X-Men: First Class 2011,  PG-13)
512
Super 8 2011,  PG-13)
513
Let Me In 2010,  R)
514
Limitless 2011,  PG-13)
515
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 2 2011,  PG-13)
516
Mogambo 1953,  Unrated)
517
The Philadelphia Story 1940,  Unrated)
518
On the Waterfront 1954,  Unrated)
519
Horrible Bosses 2011,  R)
520
Somewhere 2010,  R)
521
The Way Back 2010,  PG-13)
522
Bad Teacher 2011,  R)
523
Something Borrowed 2011,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments