My Favorite Movies
| boxedinn's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Jawbreaker 1999, R) |
|
| 2 |
The Wedding Singer 1998, PG-13) |
|
| 3 |
Ginger Snaps 2000, R) |
|
| 4 |
Hellboy 2004, PG-13) |
|
| 5 |
The Sweetest Thing 2002, R) |
|
| 6 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 7 |
Alien 1979, R) |
|
| 8 |
Ferris Bueller's Day Off 1986, PG) |
|
| 9 |
Beetlejuice 1988, PG) |
|
| 10 |
Planet of the Apes 1968, G) |
|
| 11 |
Young Sherlock Holmes 1985, PG-13) |
|
| 12 |
Charlie's Angels 2000, PG-13) |
|
| 13 |
Airplane! 1980, PG) |
|
| 14 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 15 |
The Hand That Rocks the Cradle 1992, R) |
|
| 16 |
Poltergeist 1982, PG) |
|
| 17 |
The Texas Chainsaw Massacre 1974, R) |
|
| 18 |
Blindness 2008, R) |
|
| 19 |
A Christmas Story 1983, PG) |
|
| 20 |
Coraline 2009, PG) |
|
| 21 |
Watchmen 2009, R) |
|
| 22 |
Bruce Almighty 2003, PG-13) |
|
| 23 |
Heathers 1988, R) |
|
| 24 |
My Bloody Valentine 1981, R) |
|
| 25 |
Il Silenzio dei prosciutti (The Silence of the Hams) 1994, R) |
|
| 26 |
Little Children 2006, R) |
|
| 27 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 28 |
Avatar 2009, PG-13) |
|
| 29 |
A Nightmare on Elm Street 2010, R) |




























