My Favorite Movies


  bottoromonez's Rating My Rating
1
Saw 2004,  R)
Saw
an amazing movie with great twists and great story. My favorite movie of all time!
2
Saw II 2005,  R)
Saw II
a great sequal lived up to the first with a great story and amazing twist
3
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
wow purely a work of art such an amazing movie with a beautiful play on lights and amazing cinematography work it was truly a pleasure to watch
4
Good Will Hunting 1997,  R)
5
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
a true masterpiece one i highly recommend to others
6
Sin City 2005,  R)
Sin City
a very impressive film truely a work of art and great to watch. a must see for all people.
7
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
wow. DC comics never disapoints.
8
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
a great time burton film for fans a must see.
9
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
one of time burtons best a movie that is worth watching several times.
10
Big Fish 2004,  PG-13)
11
Layer Cake 2004,  R)
Layer Cake
a great british movie. amazing and a must watch.
12
Lone Star State of Mind 2002,  PG-13)
Lone Star State of Mind
one of the funniest movies i have ever seen!
13
The Shawshank Redemption 1994,  R)
14
Four Rooms 1995,  R)
Four Rooms
wow tim roth is freaking amazing in this makes this movie so freaking funny and the end is a classic.
15
The Number 23 2007,  R)
The Number 23
awesome movie
16
American History X 1998,  R)
American History X
wow. so amazing i could watch it over and over
17
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
a great movie and well worth the time to watch.
18
300 2007,  R)
19
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
a great movie with a great twist. keeps you guessing the whole way through definatly a great one to watch.
20
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
21
Memento 2000,  R)
22
Equilibrium 2002,  R)
23
Batman Begins 2005,  PG-13)
24
The Anarchist Cookbook 2002,  R)
The Anarchist Cookbook
wow this is hillarious i almost fell off my chair laughing "are you guys anarchists? No, we're mormons" a must see
25
Arlington Road 1999,  R)
26
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
man this movie freaking ruled ohh and megan fox is a hottie
27
Mean Machine 2001,  R)
28
A Walk to Remember 2002,  PG)
29
Phenomenon 1996,  PG)
30
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
31
Vampire Hunter D - Bloodlust 2000,  R)
32
American Psycho 2000,  R)
American Psycho
freaking hillarious
33
The Machinist 2003,  R)
The Machinist
great movie that keeps you guessing. impressive how much christian bale lost for this role just to put it back on for his next.
34
Primer 2003,  PG-13)
Primer
a great movie one that you still have to figure out what happened even after the movie is over. for anyone who can actually use their brain it is one of the best for movies that keep you guessing. For people who don't like movies where they have to think about what is going on please DON'T WATCH this or you will ANNOY THE HELL OUT OF EVERYONE YOU'RE WATCHING THIS WITH.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments