My Favorite Movies


  bostondave's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
2
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
3
National Lampoon's Animal House 1978,  R)
4
Children of Men 2006,  R)
Children of Men
One of the best movies I've seen in recent years. There is plenty of action and plenty of things to blow your mind. As well as make you think about things. The future looks like it could be really messed up.
5
National Lampoon's European Vacation 1985,  PG-13)
6
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
7
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
8
Office Space 1999,  R)
9
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
10
Stripes 1981,  R)
11
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
12
National Lampoon's Vacation 1983,  R)
13
Clerks 1994,  R)
14
Empire of the Sun 1987,  PG)
15
The Lost Boys 1987,  R)
16
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World 1963,  G)
17
Blade Runner 1982,  R)
18
Lost In Translation 2003,  R)
19
The Untouchables 1987,  R)
20
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf) 2001,  R)
21
U2 - Rattle and Hum 1999,  PG-13)
22
American Beauty 1999,  R)
23
Diner 1982,  R)
24
Apocalypse Now 1979,  R)
25
TRON 1982,  PG)
26
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
27
Gladiator 2000,  R)
28
Young Frankenstein 1974,  PG)
29
Rear Window 1954,  PG)
30
1776 1972,  PG)
31
The Incredibles 2004,  PG)
32
The Longest Day 1962,  G)
33
Slap Shot 1980,  R)
34
Boogie Nights 1997,  R)
35
Wall Street 1987,  R)
Wall Street
A classic movie about greed and life in the business world. Enough is never enough and there is always a buck to be made. Charlie Sheen puts in one of his best performances Michael Douglas is slick and cold hearted. Its a dog eat dog movie. smirks

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments