Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  boriserjavec's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
2
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
What a great movie
3
Crash 2005,  R)
Crash
This is one of my favourite movies,a must see
4
Syriana 2005,  R)
5
American Beauty 1999,  R)
6
The Butterfly Effect 2004,  R)
The Butterfly Effect
A great concept, great idea!
7
Old School 2003,  R)
Old School
so coooool
8
L.A. Confidential 1997,  R)
L.A. Confidential
Crime par Excellence!!!!!
9
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
A classic for me!
10
The Terminal 2004,  PG-13)
The Terminal
I love this movie
11
Eurotrip 2004,  R)
Eurotrip
a fun movie to watch
12
Road to Perdition 2002,  R)
13
Shrek 2001,  PG)
Shrek
one of my favourite animated movies
14
Cast Away 2000,  PG-13)
15
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in The Hood 1996,  R)
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in The Hood
I love the Wayans brothers, great parody, a classic:)
16
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
A classic!
17
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
18
Saving Private Ryan 1998,  R)
19
An Inconvenient Truth 2006,  PG)
An Inconvenient Truth
a must see for everyone in the world

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments