My Favorite Movies
| boomeye's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Always 1989, PG) |
|
| 2 |
28 Days Later 2002, R)
I don't care much for zombie movies but, aside from the predictable drive through the tunnel scene, it was well acted and had some thoughtful ideas. |
|
| 3 |
Seabiscuit 2002, Unrated) |
|
| 4 |
American History X 1998, R) |
|
| 5 |
Million Dollar Baby 2004, PG-13) |
|
| 6 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 7 |
Little Shop of Horrors 1986, PG-13) |
|
| 8 |
Phantom Of The Opera 1925, Unrated) |
|
| 9 |
The World's Fastest Indian 2005, PG-13) |
|
| 10 |
Lawrence of Arabia 1962, PG) |
|
| 11 |
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954, Unrated) |
|
| 12 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 13 |
The Departed 2006, R) |
|
| 14 |
Troy 2004, R) |
|
| 15 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 16 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 17 |
Adventures of Zatoichi 1965, Unrated) |
|
| 18 |
The Dukes of Hazzard 2005, PG-13) |


















