My Favorite Movies


  bookperson39's Rating My Rating
1
Seven Brides for Seven Brothers 1954,  G)
Seven Brides for Seven Brothers
Fun, crazy original musical for the movies! Great songs, choreography and cast. Corny but still loveable.
2
Master and Commander: The Far Side of the World 2003,  PG-13)
3
Heavenly Creatures 1994,  R)
4
The Wind and the Lion 1975,  PG)
5
The Story of Robin Hood and His Merrie Men 1952,  PG)
6
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
7
L.A. Confidential 1997,  R)
8
Star Trek 2009,  PG-13)
Star Trek
Fantastic! I wondered what they were doing, putting out a "remake" of the original, but they found a way to do it that makes most fans happy! Great cast, great action!
9
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
10
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
11
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments