My Favorite Movies


  bookokie's Rating My Rating
1
Desk Set 1957,  Unrated)
Desk Set
Now you know why I wanted to be a librarian.
2
Pillow Talk 1959,  Unrated)
Pillow Talk
Doris Day rocks! The combo of Day, Rock Hudson, Thelma Ritter, and Tony Randall make for some classic laughs.
3
Sabrina 1954,  Unrated)
Sabrina
All-time favorite movie. To be Audrey Hepburn. I even found Bogart to be sexy.
4
Little Women 1949,  Unrated)
5
Lover Come Back 1961,  Unrated)
6
Grease 1978,  PG)
7
Grease 2 1982,  PG)
Grease 2
Why are people so down on this? It's great...in the best cheesy way. Pile more on please.
8
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
As you wish...
9
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
Best of the trilogy. But all are must-see classics. I challenge anyone to a BTTF quiz.
10
Dogma 1999,  R)
Dogma
Kevin Smith is a genius. Enough said.
11
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
12
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
I love Adam Sandler.
13
Clueless 1995,  PG-13)
14
Chicago 2002,  PG-13)
Chicago
Favorite: Cell Block Tango. He DID have it coming!
15
Gone With the Wind 1939,  G)
16
Hot Fuzz 2006,  R)
17
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
Simon Pegg is a genius. Enough said.
18
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
19
National Treasure 2004,  PG)
20
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
21
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
Ryan Gosling!
22
Steel Magnolias 1989,  PG)
23
You've Got Mail 1998,  PG)
24
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
25
Annie 1981,  PG)
Annie
Perhaps my favorite musical. I've seen the play 3 times as well.
26
The Music Man 1962,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments