My Favorite Movies


  1. Boofy4Movies
  2. Boo

It's so hard to choose favorites, but this is a fair collection of some of them.
The list is in no special order.

  Boofy4Movies's Rating My Rating
1
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
2
Twin Peaks: Fire Walk With Me 1992,  Unrated)
3
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
4
Hocus Pocus 1993,  PG)
5
The Turning Point 1977,  PG)
6
True Romance 1993,  R)
7
Young Frankenstein 1974,  PG)
8
The Haunting 1999,  PG-13)
9
The Jerk 1979,  R)
10
A Christmas Carol 1984,  PG)
11
The Sound of Music 1965,  G)
12
Schindler's List 1993,  R)
13
Dead Poets Society 1989,  PG)
14
It's a Wonderful Life 1946,  G)
15
Steel Magnolias 1989,  PG)
16
The Rapture 1991,  R)
17
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
18
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
19
Pretty Woman 1990,  R)
20
Teen Witch 1989,  PG-13)
21
Nine to Five (9 to 5) 1980,  PG)
22
The Changeling 1980,  R)
23
Blast from the Past 1999,  PG-13)
24
Heathers 1988,  R)
25
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
26
The Shining 1980,  R)
27
The Devil's Advocate 1997,  R)
28
The Breakfast Club 1985,  R)
29
St. Elmo's Fire 1985,  PG-13)
30
Grease 2 1982,  PG)
31
Circle of Friends 1995,  PG-13)
Circle of Friends
An old favorite, that I still enjoy watching now and again.
A sweet love story, with enough of realities hard knocks to keep it grounded.
32
Drop Dead Fred 1991,  PG-13)
33
The Lost Boys 1987,  R)
34
Ghost Story 1981,  R)
35
The Wizard of Oz 1939,  G)
36
Coal Miner's Daughter 1980,  PG)
37
Tootsie 1982,  PG)
38
Aliens 1986,  R)
39
Armageddon 1998,  PG-13)
40
The Fog 1980,  R)
41
Fright Night 1985,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments