Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  BonnieM2008's Rating My Rating
1
Twilight 2008,  PG-13)
2
Transformers 2007,  PG-13)
3
Four Brothers 2005,  R)
4
Eragon 2006,  PG)
5
The Craft 1996,  R)
6
The Outsiders 1983,  PG)
7
The Covenant 2006,  PG-13)
8
Bridge to Terabithia 2007,  PG)
9
Van Helsing 2004,  PG-13)
10
Zoom 2006,  PG)
11
Serenity 2005,  PG-13)
12
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
13
House of Wax 2005,  R)
14
Without A Paddle 2004,  PG-13)
15
The Little Vampire 2000,  PG)
16
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
17
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
18
Buffy the Vampire Slayer 1992,  PG-13)
19
Hellboy 2004,  PG-13)
20
A Walk to Remember 2002,  PG)
21
The Witches of Eastwick 1987,  R)
22
The Fifth Element 1997,  PG-13)
23
Stir of Echoes 1999,  R)
24
Center Stage 2000,  PG-13)
25
Anastasia 1997,  G)
26
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
27
Stormbreaker (Alex Rider: Operation Stormbreaker) 2006,  PG)
28
Braveheart 1995,  R)
29
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
30
X-Men 2000,  PG-13)
31
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
32
Step Up 2006,  PG-13)
33
Blues Brothers 2000 1998,  PG-13)
34
War of the Worlds 2005,  PG-13)
35
Bandidas 2006,  PG-13)
36
Saved! 2003,  PG-13)
37
American Pie 1999,  R)
38
American Pie Presents - Band Camp 2005,  R)
39
American Pie 2 2001,  R)
40
American Pie 5: The Naked Mile 2006,  R)
41
American Wedding 2003,  R)
42
Eurotrip 2004,  R)
43
Blue Crush 2002,  PG-13)
44
Jawbreaker 1999,  R)
45
Loser 2003,  PG-13)
46
Elektra 2005,  PG-13)
47
Daredevil 2003,  PG-13)
48
Fantastic Four 2005,  PG-13)
49
Can't Hardly Wait 1998,  PG-13)
50
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
51
Sky High 2005,  PG)
52
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
53
Ghost Rider 2007,  PG-13)
54
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
55
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
56
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
57
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
58
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
59
Cruel Intentions 1999,  R)
60
Cruel Intentions 3 2004,  R)
61
Simply Irresistible 1999,  PG-13)
62
Scream 2 1997,  R)
63
Scream 1996,  R)
64
Scream 3 2000,  R)
65
Stick It 2006,  PG)
66
The Return 2006,  PG-13)
67
The Grudge 2004,  PG-13)
68
Scooby-Doo 2002,  PG)
69
Scooby-Doo 2 - Monsters Unleashed 2004,  PG)
70
Scooby-Doo and the Alien Invaders 2000,  Unrated)
71
Heartbreakers 2001,  PG-13)
72
I Know What You Did Last Summer 1997,  R)
73
I Still Know What You Did Last Summer 1998,  R)
74
I'll Always Know What You Did Last Summer 2006,  R)
75
Shrek 2001,  PG)
76
Shrek 2 2004,  PG)
77
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
78
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
79
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
80
Mission Impossible 1996,  PG-13)
81
Mission Impossible 2 2000,  PG-13)
82
Mission: Impossible III 2006,  PG-13)
83
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
84
Men in Black 1997,  PG-13)
85
Men in Black II 2002,  PG-13)
86
The Lion King 1994,  G)
87
The Lion King 2 - Simba's Pride 1998,  G)
88
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
89
Back to the Future 1985,  PG)
90
Back to the Future Part II 1989,  PG)
91
Back to the Future Part III 1990,  PG)
92
I, Robot 2004,  PG-13)
93
101 Dalmatians 1961,  G)
94
101 Dalmatians 1996,  G)
95
102 Dalmatians 2000,  G)
96
The Omen 2006,  R)
97
Con Air 1997,  R)
98
Face/Off 1997,  R)
99
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
100
National Treasure 2004,  PG)
101
Now and Then 1995,  PG-13)
102
Grease 1978,  PG)
103
Grease 2 1982,  PG)
104
Over the Hedge 2006,  PG)
105
The Thief Lord 2005,  PG)
106
The Perfect Storm 2000,  PG-13)
107
The Italian Job 2003,  PG-13)
108
Honey 2003,  PG-13)
109
Idle Hands 1999,  R)
110
Into the Blue 2005,  PG-13)
111
Sin City 2005,  R)
112
Hocus Pocus 1993,  PG)
113
Uptown Girls 2003,  PG-13)
114
Hide and Seek 2005,  R)
115
Soul Survivors 2001,  R)
116
How to Deal 2003,  PG-13)
117
The New Guy 2002,  PG-13)
118
Wrong Turn 2003,  R)
119
New York Minute 2004,  PG)
120
Jumanji 1995,  PG)
121
First Daughter 2004,  PG)
122
Teaching Mrs. Tingle 1999,  PG-13)
123
Poison Ivy 1992,  R)
124
Poison Ivy II: Lily 1996,  R)
125
Peter Pan 2003,  PG)
126
Crazy/ Beautiful 2001,  PG-13)
127
Get Over It 2001,  PG-13)
128
Bring It On 2000,  PG-13)
129
The Dukes of Hazzard 2005,  PG-13)
130
Spider-Man 2002,  PG-13)
131
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
132
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
133
Marie Antoinette 2006,  PG-13)
134
Wimbledon 2004,  PG-13)
135
Mona Lisa Smile 2003,  PG-13)
136
Final Destination 2000,  R)
137
Final Destination 2 2003,  R)
138
Final Destination 3 2006,  R)
139
Fifteen and Pregnant 1998,  Unrated)
140
Valentine 2001,  R)
141
These Girls 2006,  R)
142
Remember the Titans 2000,  PG)
143
Raising Helen 2004,  PG-13)
144
Dude, Where's My Car? 2000,  PG-13)
145
The Rundown (Welcome to the Jungle) 2003,  PG-13)
146
Road Trip 2000,  R)
147
Ice Princess 2005,  G)
148
Racing Stripes 2005,  PG)
149
Evolution 2001,  PG-13)
150
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
151
The Princess Diaries 2001,  G)
152
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
153
The Butterfly Effect 2004,  R)
154
The Butterfly Effect 2 2006,  R)
155
Practical Magic 1998,  PG-13)
156
The Shaggy Dog 2006,  PG)
157
Aquamarine 2006,  PG)
158
Ice Age 2002,  PG)
159
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
160
Freaky Friday 2003,  PG)
161
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
162
Beetlejuice 1988,  PG)
163
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
164
Just My Luck 2006,  PG-13)
165
The Legend of Zorro 2005,  PG)
166
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
167
Mean Girls 2004,  PG-13)
168
Wild Wild West 1999,  PG-13)
169
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005,  PG)
170
Casper 1995,  PG)
171
Casper Meets Wendy 1998,  PG)
172
Casper - A Spirited Beginning 1997,  PG)
173
Sleepy Hollow 1999,  R)
174
American Beauty 1999,  R)
175
Kids in America 2005,  PG-13)
176
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
177
Thirteen 2002,  R)
178
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
179
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
180
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
181
The Parent Trap 1998,  PG)
182
Confessions of a Teenage Drama Queen 2004,  PG)
183
Get A Clue 2002,  G)
184
Life-Size 2000,  G)
185
Herbie: Fully Loaded 2005,  G)
186
You Got Served 2004,  PG-13)
187
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
188
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
189
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
190
Walk the Line 2005,  PG-13)
191
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
192
Troy 2004,  R)
193
Ginger Snaps 2000,  R)
194
Ginger Snaps 2 - Unleashed 2004,  R)
195
Ginger Snaps Back - The Beginning 2004,  R)
196
A Simple Wish 1997,  PG)
197
Sister Act 1992,  PG)
198
Sister Act 2: Back in the Habit 1993,  PG)
199
Armageddon 1998,  PG-13)
200
Clueless 1995,  PG-13)
201
Catwoman 2004,  PG-13)
202
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
203
The Green Mile 1999,  R)
204
8 Mile 2002,  R)
205
Finding Nemo 2003,  G)
206
Labyrinth 1986,  PG)
207
Charlotte's Web 1973,  G)
208
Mary Poppins 1964,  G)
209
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead 1991,  PG-13)
210
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
211
The Mask 1994,  PG-13)
212
The Waterboy 1998,  PG-13)
213
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
214
Charlie's Angels - Full Throttle 2003,  PG-13)
215
Moulin Rouge 1952,  Unrated)
216
Queen of the Damned 2002,  R)
217
Josie and the Pussycats 2001,  PG-13)
218
Resident Evil 2002,  R)
219
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
220
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
221
Driving Lessons 2006,  PG-13)
222
Georgia Rule 2007,  R)
223
DOA: Dead or Alive 2007,  PG-13)
224
Happily N'ever After 2006,  PG)
225
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
226
Bambi 1942,  G)
227
Bambi II 2006,  G)
228
Love Actually 2003,  R)
229
Wedding Crashers 2005,  R)
230
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
231
My Girl 1991,  PG)
232
My Girl 2 1994,  PG)
233
Spy Kids 2001,  PG)
234
Spy Kids 3-D - Game Over 2003,  PG)
235
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams 2002,  PG)
236
Cats & Dogs 2001,  PG)
237
The Wizard of Oz 1939,  G)
238
Mulan 1998,  G)
239
Mulan II 2004,  G)
240
Babe 1995,  G)
241
Free Willy 1993,  PG)
242
Free Willy 2: The Adventure Home 1995,  PG)
243
Free Willy 3: The Rescue 1997,  PG)
244
Pocahontas 1996,  G)
245
Dumbo 1941,  G)
246
Space Jam 1996,  PG)
247
School of Rock 2003,  PG-13)
248
Charlotte's Web 2006,  G)
249
Barnyard: The Original Party Animals 2006,  PG)
250
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
251
Nanny McPhee 2006,  PG)
252
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
253
The Mighty Ducks 1992,  PG)
254
D2: The Mighty Ducks 1994,  PG)
255
D3: The Mighty Ducks 1996,  PG)
256
Monster House 2006,  PG)
257
Alice in Wonderland 1951,  G)
258
Pretty Woman 1990,  R)
259
Atlantis - The Lost Empire 2001,  PG)
260
Atlantis: Milo's Return 2003,  G)
261
A Cinderella Story 2004,  PG)
262
The Mummy 1999,  PG-13)
263
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
264
Ella Enchanted 2004,  PG)
265
Toy Story 1995,  G)
266
Toy Story 2 1999,  G)
267
The Wild 2006,  G)
268
Cars 2006,  G)
269
Madagascar 2005,  PG)
270
The Prince and Me 2004,  PG)
271
Harvard Man 2001,  R)
272
Vampire Clan 2002,  R)
273
Dirty Deeds 2005,  PG-13)
274
Spice World 1997,  PG)
275
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
276
Aladdin 1992,  G)
277
Aladdin and the King of Thieves 1999,  G)
278
Knocked Up 2007,  R)
279
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
280
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
281
Home Alone 1990,  PG)
282
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
283
Home Alone 3 1997,  PG)
284
Monsters, Inc. 2001,  G)
285
Rush Hour 1998,  PG-13)
286
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
287
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
288
The Little Mermaid 1989,  G)
289
Batman Begins 2005,  PG-13)
290
Lady and the Tramp 1955,  G)
291
Lady and the Tramp II: Scamp's Adventure 2001,  G)
292
Big Daddy 1999,  PG-13)
293
Sleeping Beauty 1959,  G)
294
Snow White and the Seven Dwarfs 1937,  G)
295
The Secret Garden 1993,  PG)
296
A Bug's Life 1998,  G)
297
The Twilight Saga: New Moon 2009,  PG-13)
298
Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief 2010,  PG)
299
Twilight Saga: Breaking Dawn Part 1 2011,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments