My Favorite Movies


  bonhelden's Rating My Rating
1
Léon (The Professional) 1994,  R)
2
Scarface 1983,  R)
3
There's Something About Mary 1998,  R)
4
The Godfather, Part II 1974,  R)
5
The Godfather 1972,  R)
6
Psycho 1960,  R)
7
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
8
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
9
Reservoir Dogs 1992,  R)
10
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
11
Carlito's Way 1993,  R)
12
Rosemary's Baby 1968,  R)
13
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
14
Seven (Se7en) 1995,  R)
15
Rocky III 1982,  PG)
16
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
17
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
18
The Usual Suspects 1995,  R)
19
Little Miss Sunshine 2006,  R)
20
Full Metal Jacket 1987,  R)
21
A Clockwork Orange 1971,  R)
22
Midnight Express 1978,  R)
23
The Transporter 2002,  PG-13)
24
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
25
Blade Runner 1982,  R)
26
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
27
Hannibal 2001,  R)
28
Rocky IV 1985,  PG)
29
The Warriors 1979,  R)
30
Any Given Sunday 1999,  R)
31
Closer 2004,  R)
32
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
33
Coffee and Cigarettes 2003,  R)
34
Batman Begins 2005,  PG-13)
35
Snatch 2001,  R)
36
No Man's Land 2001,  R)
37
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
38
Platoon 1986,  R)
39
Los Olvidados (The Young and the Damned) 1950,  Unrated)
40
Superfly 1972,  R)
41
GoodFellas 1990,  R)
42
Sin City 2005,  R)
43
Raging Bull 1980,  R)
44
Bitter Moon 1992,  R)
45
The Lives of Others 2006,  R)
46
Green Street Hooligans 2005,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments