My Favorite Movies


  bondanani1's Rating My Rating
1
The Godfather 1972,  R)
2
The Godfather, Part II 1974,  R)
3
The Godfather, Part III 1990,  R)
4
The Departed 2006,  R)
5
The Village 2004,  PG-13)
6
The Butterfly Effect 2004,  R)
7
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
8
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
9
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
10
Saving Private Ryan 1998,  R)
11
Shrek 2001,  PG)
12
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
13
Ocean's Eleven 1960,  Unrated)
14
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
15
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
16
Jurassic Park 1993,  PG-13)
17
Monsters, Inc. 2001,  G)
18
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
19
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
20
Independence Day 1996,  PG-13)
21
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
22
Ghost 1990,  PG-13)
23
I Am Sam 2001,  PG-13)
24
American Beauty 1999,  R)
25
Armageddon 1998,  PG-13)
26
Braveheart 1995,  R)
27
The Champ 1979,  PG)
28
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
29
50 First Dates 2004,  PG-13)
30
Aliens 1986,  R)
31
Pretty Woman 1990,  R)
32
Top Gun 1986,  PG)
33
Kabhi Khushi Kabhie Gham 2001,  PG)
34
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
35
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
36
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
37
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
38
The Incredibles 2004,  PG)
39
Finding Nemo 2003,  G)
40
Saw II 2005,  R)
41
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
42
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
43
Gladiator 2000,  R)
44
Spider-Man 2002,  PG-13)
45
Shrek 2 2004,  PG)
46
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
47
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
48
Minority Report 2002,  PG-13)
49
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
50
Jaws 1975,  PG)
51
Liar Liar 1997,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments