My Favorite Movies
| bonasjsb's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 2 |
Die Hard 1988, R) |
|
| 3 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 4 |
Fargo 1996, R) |
|
| 5 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964, PG) |
|
| 6 |
Casablanca 1942, PG) |
|
| 7 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 8 |
The Hunt for Red October 1990, PG) |
|
| 9 |
Raising Arizona 1987, PG-13) |
|
| 10 |
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004, PG-13) |
|
| 11 |
Miller's Crossing 1990, R) |
|
| 12 |
The Hudsucker Proxy 1994, PG) |
|
| 13 |
Intolerable Cruelty 2003, PG-13) |
|
| 14 |
The Big Lebowski 1998, R) |
|
| 15 |
Barton Fink 1991, R) |
|
| 16 |
Blood Simple 1984, R) |
|
| 17 |
O Brother, Where Art Thou? 2000, PG-13) |
|
| 18 |
The Ladykillers 2004, R) |
|
| 19 |
The Shining 1980, R) |
|
| 20 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R) |
|
| 21 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 22 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 23 |
Paths of Glory 1957, Unrated) |
|
| 24 |
Full Metal Jacket 1987, R) |
|
| 25 |
Indiana Jones and the Last Crusade 1989, PG-13) |
|
| 26 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |
|
| 27 |
Schindler's List 1993, R) |
|
| 28 |
Catch Me If You Can 2002, PG-13) |
|
| 29 |
Empire of the Sun 1987, PG) |
|
| 30 |
Jaws 1975, PG) |
|
| 31 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 32 |
Apocalypse Now 1979, R) |
|
| 33 |
Lost In Translation 2003, R) |
|
| 34 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 35 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 36 |
Gangs of New York 2002, R) |
|
| 37 |
Casino 1995, R) |
|
| 38 |
Dog Day Afternoon 1975, R) |
|
| 39 |
Serpico 1973, R) |
|
| 40 |
...And Justice For All 1979, R) |
|
| 41 |
Heat 1995, R) |
|
| 42 |
Top Gun 1986, PG) |
|
| 43 |
Clear and Present Danger 1994, PG-13) |
|
| 44 |
Patriot Games 1992, R) |
|
| 45 |
GoldenEye 1995, PG-13) |
|
| 46 |
Casino Royale 2006, PG-13) |
|
| 47 |
Unforgiven 1992, R) |
|
| 48 |
High Plains Drifter 1973, R) |
|
| 49 |
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) 1965, R) |
|
| 50 |
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964, R) |
|
| 51 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966, R) |
|
| 52 |
Dirty Harry 1971, R) |
|
| 53 |
Letters from Iwo Jima 2006, R) |
|
| 54 |
Ace Ventura: Pet Detective 1994, PG-13) |
|
| 55 |
The Truman Show 1998, PG) |
|
| 56 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 57 |
Dumb and Dumber 1997, PG-13) |
|
| 58 |
Me, Myself & Irene 2000, R) |
|
| 59 |
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006, PG-13) |
|
| 60 |
Old School 2003, R) |
|
| 61 |
Spy Game 2001, R) |
|
| 62 |
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995, R) |
|
| 63 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 64 |
Snatch 2001, R) |
|
| 65 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 66 |
True Romance 1993, R) |
|
| 67 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005, PG-13) |
|
| 68 |
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999, PG) |
|
| 69 |
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002, PG) |
|
| 70 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 71 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 72 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 73 |
Silent Movie 1976, PG) |
|
| 74 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 75 |
History of the World -- Part I 1981, R) |
|
| 76 |
Spaceballs 1987, PG) |
|
| 77 |
Maverick 1994, PG) |
|
| 78 |
Spies Like Us 1985, PG) |
|
| 79 |
Three Amigos! 1986, PG) |
|
| 80 |
Coming to America 1988, R) |
|
| 81 |
Trading Places 1983, R) |
|
| 82 |
National Lampoon's Christmas Vacation 1989, PG-13) |
|
| 83 |
National Lampoon's European Vacation 1985, PG-13) |
|
| 84 |
National Lampoon's Animal House 1978, R) |
|
| 85 |
National Lampoon's Vacation 1983, R) |
|
| 86 |
Caddyshack 1980, R) |
|
| 87 |
Garden State 2004, R) |
|
| 88 |
Léon (The Professional) 1994, R) |
|
| 89 |
Ronin 1998, R) |
|
| 90 |
Rounders 1998, R) |
|
| 91 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 92 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 93 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 94 |
Back to the Future 1985, PG) |
|
| 95 |
X-Men: The Last Stand 2006, PG-13) |
|
| 96 |
X-Men 2000, PG-13) |
|
| 97 |
Master and Commander: The Far Side of the World 2003, PG-13) |
|
| 98 |
Crimson Tide 1995, R) |
|
| 99 |
U-571 2000, PG-13) |
|
| 100 |
Down Periscope 1996, PG-13) |
|
| 101 |
300 2007, R) |
|
| 102 |
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999, R) |
|
| 103 |
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954, Unrated) |
|
| 104 |
Tombstone 1993, R) |
|
| 105 |
The Last Samurai 2003, R) |
|
| 106 |
Days of Thunder 1990, PG-13) |
|
| 107 |
Dragnet 1987, PG-13) |
|
| 108 |
Cast Away 2000, PG-13) |
|
| 109 |
The Money Pit 1986, PG) |
|
| 110 |
Big 1988, PG) |
|
| 111 |
The 'Burbs 1989, PG) |
|
| 112 |
Joe Versus the Volcano 1990, PG) |
|
| 113 |
Road to Perdition 2002, R) |
|
| 114 |
Toy Story 1995, G) |
|
| 115 |
The Usual Suspects 1995, R) |
|
| 116 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 117 |
Sin City 2005, R) |
|
| 118 |
Desperado 1995, R) |
|
| 119 |
El Mariachi 2001, R) |
|
| 120 |
Fail-Safe 1963, Unrated) |
|
| 121 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 122 |
The Animatrix 2003, Unrated) |
|
| 123 |
The Manchurian Candidate 1962, PG-13) |
|
| 124 |
Das Boot (The Boat) 1981, R) |
|
| 125 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 126 |
Little Miss Sunshine 2006, R) |
|
| 127 |
The Tuskegee Airmen 1995, PG-13) |
|
| 128 |
Glory 1989, R) |
|
| 129 |
Memento 2000, R) |
|
| 130 |
Batman 1989, PG-13) |
|
| 131 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 132 |
Napoleon Dynamite 2004, PG) |
|
| 133 |
Platoon 1986, R) |
|
| 134 |
Major League 1989, R) |
|
| 135 |
Beerfest 2006, R) |
|
| 136 |
Kingpin 1996, PG-13) |
|
| 137 |
There's Something About Mary 1998, R) |
|
| 138 |
The Birds 1963, PG-13) |
|
| 139 |
Psycho 1960, R) |
|
| 140 |
Gattaca 1997, PG-13) |
|
| 141 |
Fallen 1998, R) |
|
| 142 |
Man on Fire 2004, R) |
|
| 143 |
Inside Man 2006, R) |
|
| 144 |
The Boondock Saints 2000, R) |
|
| 145 |
Suicide Kings 1997, R) |
|
| 146 |
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975, R) |
|
| 147 |
Mars Attacks! 1996, PG-13) |
|
| 148 |
As Good As It Gets 1997, PG-13) |
|
| 149 |
Groundhog Day 1993, PG) |
|
| 150 |
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004, R) |
|
| 151 |
The Royal Tenenbaums 2002, R) |
|
| 152 |
What About Bob? 1991, PG) |
|
| 153 |
Stripes 1981, R) |
|
| 154 |
Scrooged 1988, PG-13) |
|
| 155 |
My Blue Heaven 1990, PG-13) |
|
| 156 |
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006, R) |
|
| 157 |
Darkman 1990, R) |
|
| 158 |
RoboCop 1987, R) |
|
| 159 |
Lethal Weapon 1987, R) |
|
| 160 |
Lethal Weapon 2 1989, R) |
|
| 161 |
Another 48 Hrs. 1990, R) |
|
| 162 |
Beverly Hills Cop II 1987, R) |
|
| 163 |
The Blues Brothers 1980, R) |
|
| 164 |
Starship Troopers 1997, R) |
|
| 165 |
Super Troopers 2002, R) |
|
| 166 |
The Treasure of the Sierra Madre 1948, Unrated) |
|
| 167 |
The Maltese Falcon 1941, PG) |
|
| 168 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 169 |
The Departed 2006, R) |
|
| 170 |
Office Space 1999, R) |
|
| 171 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 172 |
Friday 1995, R) |
|
| 173 |
Boyz n the Hood 1991, R) |
|
| 174 |
New Jack City 1991, R) |
|
| 175 |
The Odd Couple 1968, G) |
|
| 176 |
A Bronx Tale 1993, R) |
|
| 177 |
Blade 1998, R) |
|
| 178 |
Blade: Trinity 2004, R) |
|
| 179 |
Blade II 2002, R) |
|
| 180 |
The Princess Bride 1987, PG) |
|
| 181 |
Saw 2004, R) |
|
| 182 |
Hot Shots! 1991, PG-13) |
|
| 183 |
Robin Hood: Men in Tights 1993, PG-13) |
|
| 184 |
Logan's Run 1976, PG) |
|
| 185 |
The Simpsons Movie 2007, PG-13) |
|
| 186 |
No Country for Old Men 2007, R) |
|
| 187 |
There Will Be Blood 2007, R)
Absolutely amazing. A new American classic. A riveting story of greed, ambition, power, family, religion, and America. Daniel Plainview is a new icon of American film characters. He stands next to Michael Corleone, Rick Blaine and Charles Foster Kane as some of the greatest characters in cinematic history. |
|
| 188 |
Slap Shot 1980, R) |
|
| 189 |
Bull Durham 1988, R) |
|
| 190 |
It's a Wonderful Life 1946, G) |
|
| 191 |
Planes, Trains and Automobiles 1987, R) |
|
| 192 |
Shaun of the Dead 2004, R) |
|
| 193 |
Aliens 1986, R) |
|
| 194 |
Predator 1987, R) |
|
| 195 |
Beetlejuice 1988, PG) |
|
| 196 |
Tommy Boy 1995, PG-13) |
|
| 197 |
Ghostbusters 1984, PG) |
|
| 198 |
Iron Man 2008, PG-13)
Fantastic, this is what a superhero, action movie should be. Downy was excellent and the perfect Tony Stark. The other actors also did a great job, which I think really pushed this one over the dge. Special effects will only take you so far. Iron Man is now is top tier of comic book movies and I can't wait for the sequel. |
|
| 199 |
Stranger Than Fiction 2006, PG-13) |
|
| 200 |
Sunshine 2007, R) |







































































































































































































