Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. Bomn
  2. Nelson

Addiction Corner :)

The movies added here are the ones I searched and bought sporadically, most of them have a meaning to me no matter how small and some mean a lot to me... sentimental bull... Still I love these :)

  Bomn's Rating My Rating
1
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
Final Fantasy VII - Advent Children
What can be said about this movie... I've played FF7 all the way and altough it had no voices and poor graphics I loved the story and the game itself. This movie is one of the best Game -> movie adaptations I've ever seen and the story is almost par as the game one... All good :)
2
Final Fantasy - The Spirits Within 2001,  PG-13)
Final Fantasy - The Spirits Within
As usual Final Fantasy has a great story. A great romance, lot's of action and spirits within graphics are to die for. great on detail but still maintaining the fantasy bits I love.
3
Ballistic: Ecks vs. Sever 2002,  R)
Ballistic: Ecks vs. Sever
Got to love Lucy Liu, there's no way around it. The story isn't all that good, the action is a bit on the forced side but it's quite enjoyable. The woman is as usual a Tank, and a hot one BTW :P
4
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
Bill & Ted's Excellent Adventure
I saw Bill and Ted for the first time in my youth. This is a classic with good feelings all around and quite optimistic. The cheap jokes make it awesome :)
5
Transporter 2 2005,  PG-13)
Transporter 2
This is a bit contradictory. I saw the first one in French (god knows why) and loved the sadistic humour in it and total disregard of personal feelings from Jason Statham, he was cold, calculist... just as we'd expect from a hitman but with a soft side deeply hidden. The second one made Jason Statham a bit more on the soft side, the action scenes were incredibly exagerated... It came ou lacking a bit, but still nice if you liked the first one... just a bit worse.







Jason Statham is just a ball in this one...

First one's better, this one is bit undercooked, underpaid and underwritten... Still fun.
6
Xanda 2004,  Unrated)
Xanda
B Series movie, Corean If i'm not mistaken. The story of a young boy with goals and the desire to make them happen. Great story and the usual B movie action ... It's all good, it's as good as expected.
7
Constantine 2005,  R)
Constantine
Waited for this movie a lot... When it finally came out to the movie theathers I came out of the room with a smile :) Unusual story at the time, nice twist on the good vs evil plot. It's a great movie to see on rainy days :)
8
The Touch 2003,  PG-13)
The Touch
Noth that good and not that bad too. A chinese or whatever take on Indiana Jones perhaps. Weird fantasy story and good action.
9
The Target (The Piano Player) 2002,  R)
The Target (The Piano Player)
I still don't know what possessed me to buy this one. I Was in the Lambert phase perhaps (The immortals series). It's watchable but a bit boring and slow paced.
10
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
The Chronicles of Riddick
He's mean.
He looks like a wall.
He's sadistic and dark.

The best of Vin Diesel right here as well as Pitch Black :P
(Portugal sucks when it comes to buying movies)
11
Buffalo Soldiers 2001,  R)
Buffalo Soldiers
This is just a great sadistic, dark humour story and a view on Americans showing them as capitalist as they can get. It seems a bit on the down side trying to make you believe America is evil maybe, yet it fails awesomelly. Not only it fails in making americans look all that bad as well as it's quite a good movie. I liked the irony too much.
12
28 Days Later 2002,  R)
28 Days Later
It's British.
It's got Zombies.
It's fun.

Nothing else required to this kind of flic.
13
Independence Day 1996,  PG-13)
Independence Day
Will Smith kicks ass :P

Fell in love with the F16 Vs Saucer part. Who tha hell told you to invade my planet :P
Up **you know what** get the hell outta my planet :P
14
Formula 51 (The 51st State) 2002,  R)
Formula 51 (The 51st State)
My ex loved this.
It's not all that bad. British humour and a great gal... Kinda nice
15
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006,  PG-13)
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter)
BORING, the recipe is all but worn out.

Poor Jet Li, either you'r getting old or you nedd a new Script writer.
16
Bill & Ted's Bogus Journey 1991,  PG)
Bill & Ted's Bogus Journey
I saw Bill and Ted for the first time in my youth. This is a classic with good feelings all around and quite optimistic. The cheap jokes make it awesome :) Pt2 :P
17
Master and Commander: The Far Side of the World 2003,  PG-13)
Master and Commander: The Far Side of the World
I love the isolation feeling we get when seeing this, also the duty above all and patriotic feeling it has is inspring. Grewsome scenes with the injured. It's a must see. Can be a bit boring sometimes, just look at it as history and you will acctualy live through it without pausing for the coke or popcorn intervals.
18
Minority Report 2002,  PG-13)
Minority Report
Unusual at it's time, nice perspective on society and a great gadget world. It's nice.
19
Hackers 1995,  PG-13)
Hackers
I grew up on this one, I got into PC's because of this.
After "kiling" the FBI guy they were after it laughed like for 10 minutes straight. The leather and all... Futuristic :P
20
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
AHAHAHAHAHAHAHAH

Great movie all round. Love conquers all, kicks ass and takes names later :P
Male Ego rocks !






Sweet romance... With guns and a disfunctional family :)
21
Pushing Tin 1999,  R)
Pushing Tin
Weird one. The life of an air controler gets screwed. It acctually made me think of the pressure the air controllers have to endure and the consequences it may carry if they fail.
22
Taegukgi hwinalrimyeo (Brotherhood) (Tae Guk Gi: The Brotherhood of War) 2004,  R)
Taegukgi hwinalrimyeo (Brotherhood) (Tae Guk Gi: The Brotherhood of War)
Corean take on the brotherly love.
Great story, lot's of intensity. It takes a while to read the movie and find some subtext we can manage.
23
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
Oh My God 1
24
Girl With a Pearl Earring 2003,  PG-13)
Girl With a Pearl Earring
Oh My God 2
25
Chocolat 2000,  PG-13)
Chocolat
Please shoot me now.

The worst cash I've spent... well, not the worst but one of the lowest times on my life...
26
Eight Legged Freaks 2002,  PG-13)
Eight Legged Freaks
The spiders are ridiculous, the jokes are all spent... and it still get's funny...

:P a goody to see on a boring sunday afternoon :P
27
So Close 2003,  R)
So Close
Chinese/Corean/Japanese buff here :P

They are pretty and deadly. Nice story, nice action, nice everything :)
28
A Bittersweet Life (Dalkomhan insaeng) 2005,  Unrated)
A Bittersweet Life (Dalkomhan insaeng)
It sucks to have principles.

That's the main point here.

Great depressing story
29
Dune 1984,  PG-13)
Dune
A classic. If you haven't seen it go get some !!

Everyone should see this.
30
Jaws 1975,  PG)
Jaws
A classic. The first horror movie I've seen with my parent's and aunt back in the eightys when I was still a young kid. I acctually liked the shark at the time :)
31
Entrapment 1999,  PG-13)
Entrapment
Catherine Zeta Jones and Sean Connery.

I really don't care about the story altough its good, neither do I care bout anything else really. I said everything I had to say in the first lines...
32
Rising Sun 1993,  R)
Rising Sun
I truly dislike Wesley Snipes. He could take some acting lessons and stop talking like it's a pre made script.
33
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
The League of Extraordinary Gentlemen
Great movie, nice fantasy, good take on a story. Excell
34
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
Ocean's Twelve
Nothing ever beats Oceans Eleven. This movie makes little sense sometimes and in the end it seems to try to explain itself, no movie should do that i think...
35
Bloodrayne 2006,  R)
Bloodrayne
And my hopes went up in flames ...
36
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
Great apocalipse. I think it was around a Armageddon phase here in Portugal that I've seen this. Of all the "we will die in flames" kind of movies this one is the coolest (pun intended)






Interesting also
37
Shoot 'Em Up 2007,  R)
Shoot 'Em Up
Senseless killing all the way.

Makes Bugs Bunny fear for his job.

It's great fun :)
38
Beetlejuice 1988,  PG)
Beetlejuice
another classic to me. It was 1993 when I first saw it. It was soooo coool :)
Back then that is...
39
The Craft 1996,  R)
The Craft
I wish I could do some of the stuff they do... I'd never be bored ever...

Great movie from my younger years. Never thought I'd buy thi later.
40
Hostel 2006,  R)
Hostel
If I give you some candy can you please kill the men after me ?
Sure !!!

Oh gawd... I couldn't stop laughing from point A to B :P
41
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
Twelve Monkeys (12 Monkeys)
Saw it once
saw it twice

I fell in love with this one !
42
Lord of War 2005,  R)
Lord of War
sadistic prick.

Here's a description for you !

Excellent movie
43
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
Too many V's sometimes.
Vendetta, venageance, verbose.. and a lot more all in one speech... It blew me away and the story is original
44
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
I think Harrison Ford couldn't do much more here. Good ending for a good series of films.
45
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
What can I say... It's Indy...
The best one from the oldies !!! :)
46
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
What can I say... It's Indy...
47
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
Indiana Jones and the Temple of Doom
What can I say... It's Indy...
48
Sunshine 2007,  R)
Sunshine
Nice Sci-Fi movie, can be related to deep space syndrome. Not as bad as I thought it would be...
49
Shinobi (Shinobi: Heart Under Blade) 2005,  R)
Shinobi (Shinobi: Heart Under Blade)
Koreans and chinese have a way to make stories, no matter what they say about them... they are usually full of feeling and morals. This is no exception, It's a romance, a good romance and also a good action movie. I loved it.
50
I Am Legend 2007,  PG-13)
I Am Legend
Omega Man's Remake (kinda)

Not all that bad but the original still kicks its ...
51
Payback 1999,  R)
Payback
LOVE THIS !

Payback rocks, the sleezy character Mel Gibson plays is awesome.
52
Jarhead 2005,  R)
Jarhead
ahahah... The name says it all and josey is banging you gf right now...
53
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
Live Free or Die Hard
Last of the series... Wow you took out a helicopter with a car...

No more explaining needed.
54
Night at the Museum 2006,  PG)
Night at the Museum
Nice flick for folks and family... My gfs daughter loved it I did too and my gf as well ... nice way of spending a bit of time in the couch having a laugh...
55
The Brothers Grimm 2005,  PG-13)
The Brothers Grimm
Funny at times but too simple and with no story worth following...
56
Sky Captain and the World of Tomorrow 2004,  PG)
Sky Captain and the World of Tomorrow
Nice, nice movie... Saw tis at the same time I saw Sin City. If you liked the style of Sin City, this one is twice as good...
57
Alien 1979,  R)
Alien
This is a Classic... I'm trying to buy the Limited editions on the other 3 movies to complete the collection... but... times are rough ...
58
Eagle Eye 2008,  PG-13)
Eagle Eye
Nice movie too. It's a nice story relating to the fears of big brother and the terminator all mixed up
59
Casshern 2004,  Unrated)
Casshern
This is here for personal reasons... I think it's awesome, no one else seems to think that too.... I like it.
60
Unleashed (Danny the Dog) 2005,  R)
Unleashed (Danny the Dog)
Not bad... But a tad boring with nice action scenes...
61
Returner (Ritana) 2002,  R)
Returner (Ritana)
I loved this movie, it was the first movie I ever saw Series B from Chinese... never stoped since
62
The Longest Yard 2005,  PG-13)
The Longest Yard
Excelent jokes... Excelent Movie
63
Insomnia 2002,  R)
Insomnia
Regular movie... not bad, not good... just regular
64
War of the Worlds 2005,  PG-13)
War of the Worlds
Boringgggg

Does anyone else think Tom Cruise should be kicked lately !?
65
Fun With Dick and Jane 2005,  PG-13)
Fun With Dick and Jane
Tried to bore me to death... this movie is dangerous...
66
28 Weeks Later... 2007,  R)
28 Weeks Later...
Follow up (kind of) the last movie, 28 days...

Nice considering it's british ...
67
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
Batman as a dark kickass bad biatch ...

Back to basics. It's great.
68
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
Still dark and bad... great movie
69
Blood Diamond 2006,  R)
Blood Diamond
I don't usually like Di Caprio movies... Usually... This one is great too with the story surrounding blood diamonds from africa...
70
Event Horizon 1997,  R)
Event Horizon
Horror story, not too original but great graphics.
71
Knowing 2009,  PG-13)
Knowing
I just live to see Nicholas Cage movies... He must choose scripts by hand... another great one such as faceoff, lord of war and such...
72
Star Trek 2009,  PG-13)
Star Trek
this re-incarnation is great to fill in the blanks. Missed star trek...
73
The Core 2003,  PG-13)
The Core
Nice Sci-Fi bout going to the center of the earth. Will not disappoint anyone who's in for sci-fi and nature (ish) themes.
74
The Day the Earth Stood Still 2008,  PG-13)
The Day the Earth Stood Still
Keanu Reeves was the perfect choice for this movie. He has that Neo look and posture. He doesn't give a shait and he's bad... great flick
75
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
Got to stop spending money on these ...
76
The Watcher 2000,  R)
The Watcher
Nice one... not bad for all that's worth.
77
The Devil's Backbone (El Espinazo del diablo) 2000,  R)
The Devil's Backbone (El Espinazo del diablo)
Kill me NOW PLEASE !!!! MY LIFE HAS NO MEANING !
78
Hannibal Rising 2007,  R)
Hannibal Rising
Extremely good... altough ... maybe it was my headache ...
79
Four Brothers 2005,  R)
Four Brothers
Nice altough not very unexpected.
80
The Adventures of Pluto Nash 2002,  PG-13)
The Adventures of Pluto Nash
I crack myself up with Bruno !!! At top speed !
81
Passengers 2008,  PG-13)
82
Journey to the Center of the Earth 2008,  PG)
Journey to the Center of the Earth
funny for my kid, me and all of us ..
83
Next 2007,  PG-13)
Next
It was good ... at the time... Still not bad
84
The Number 23 2007,  R)
The Number 23
KILL ME NOW !!!!!

2nd part
85
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
LOL !!! Brits Suck a wee bit ...
86
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
Excellent movie for kids and grownups
87
The Holiday 2006,  PG-13)
The Holiday
I swear I usually don't like Romances !
88
Dragonball Evolution 2009,  PG)
Dragonball Evolution
OMG !!! Ponies !!!!

There goes my hope for Anime Movies ...
89
Snakes on a Plane 2006,  R)
Snakes on a Plane
WTF !!!
Boring ....
90
The Four Feathers 2002,  PG-13)
91
Mirrors 2008,  R)
Mirrors
Not all that bad
92
Defiance 2008,  R)
Defiance
Excellent flick ... altough a bit stale ...
93
Solaris 2002,  PG-13)
Solaris
OMG Ponies 2

Boring, predictable
94
Marley & Me 2008,  PG)
Marley & Me
I shall not cry my cash !
95
Saw II 2005,  R)
Saw II
Expected, nothing new, the first one was smaller and yet far more interesting
96
Babylon A.D. 2008,  PG-13)
Babylon A.D.
first stain on someones cloth !
97
What Happens in Vegas 2008,  PG-13)
What Happens in Vegas
LOLOLOLOLOLOL
98
300 2007,  R)
300
what can I say ... Genious with small lines ! Nice picture and use of colours.
99
Hush 1998,  PG-13)
Hush
???? Sucks
100
Yes Man 2008,  PG-13)
101
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
This one is a classic ... Awsome

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments