My Favorite Movies


  bokman7757's Rating My Rating
1
Brazil 1985,  R)
Brazil
One of the best science fiction movies ever, a blazingly cathartic look at the insanity of everyday life. Terry Gilliam's imagination is in full flower, and the film grows more resonant the more life throws at you.
2
Videodrome 1983,  R)
Videodrome
A television drug narrative which manages to engage with the question of how media influences us without falling into the obvious talking points. Intensely disturbing and vividly real, accentuated by strong performances, a subtle atmosphere of uncertainty, and Howard Shore's brilliant score.
3
Dawn of the Dead 1978,  R)
Dawn of the Dead
A sprawling epic that redefined what horror films could do, working as an action film, a social satire, and a compelling drama. The best horror movie ever made, and one of the best portraits there is of seventies society on film.
4
The Neverending Story 1984,  PG)
5
The Dark Crystal 1982,  PG)
6
Citizen Kane 1941,  PG)
Citizen Kane
The movie lover's movie. KANE manages to play and experiment with the ways film can be used to tell a story without sacrificing the complexity of the narrative itself, a rare blend. A range of styles and tones gives the picture something to hold everyone's attention, and Welles makes the character of Kane himself a compelling figure drawing us through the many layers of his life's narrative.
7
The Fly 1986,  R)
8
Sorcerer 1977,  PG)
Sorcerer
A staggering achievement in filmmaking, with some truly jaw-dropping setpieces. This atmospheric remake of "The Wages of Fear" takes a vaguely mystical and existential look at the source material, and acts as a superb complement. Friedkin's finest hour.
9
The Avengers 1998,  PG-13)
The Avengers
One of the most underrated films of all time- a nicely whimsical action adventure with imaginative visuals and a rich atmosphere. Suffers from exceedingly corny dialogue and the fact that Fiennes and Thurman are not Patrick Macnee and Diana Rigg, but it captures the glorious loopiness of the series and its "anything can happen at any time" attitude.
10
Ed Wood 1994,  R)
11
Time After Time 1979,  PG)
Time After Time
A terrific science fiction thriller/romance featuring fabulous performances from all three leads. The romance between McDowell and Steenburgen (who were married for a time after that) is sweet and convincing, and Warner makes a wonderfully sardonic Ripper. Also highlighted by a lush Miklos Rosza score and great location work.
12
Matinee 1993,  PG)
Matinee
Joe Dante's finest film- a criminally overlooked homage to atomic horror films and the era that spawned them. Goodman is excellent as a William Castle-type producer who knows that a real life crisis is the perfect time to premiere a horror show, and the film provides some interesting insight on just what makes us want to be scared.
13
Kingdom of the Spiders 1977,  PG)
Kingdom of the Spiders
A surprisingly well made thriller, slow at times but embracing the fundamental principle that hundreds of furry spiders leaping at your face are creepy. One of Shatner's better moments.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments