My Favorite Movies


  bobolavery's Rating My Rating
1
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
one of the best war films i have seen in a long time. i watched it for the first time on a new surround sound tv it was fantastic
2
Private Benjamin 1980,  R)
Private Benjamin
very funny film
3
The Quiet Man 1952,  Unrated)
The Quiet Man
one of the all time greats. i've even been to stay in the place the film was shot. a must do for any fan of the duke and the quiet man
4
Man About Dog 2003,  Unrated)
Man About Dog
very funny, i laughed til i cried
5
The Man Who Sued God 2001,  R)
The Man Who Sued God
good film with an interesting concept
6
Shrek 2001,  PG)
Shrek
shrek is my hero, got to be my number 1
7
Shrek 2 2004,  PG)
8
Peter Pan 1953,  G)
Peter Pan
disney what can i say i love them all
9
Lady and the Tramp 1955,  G)
Lady and the Tramp
i love the scene where they kiss over the pasta ahhhhhh
10
My Fair Lady 1964,  G)
My Fair Lady
fantastic film
11
Calendar Girls 2003,  PG-13)
Calendar Girls
enjoyed this one, its funny yet has a serious side
12
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby) 1987,  PG)
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby)
3 sexy men and a cute baby who can resist it lol
13
Rosemary's Baby 1968,  R)
Rosemary's Baby
seen this when i was young and it frightened the life out of me, it was the last horror film i ever watched
14
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
Breakfast at Tiffany's
i cry every time i watch this, when their in the rain and moon river is playing i'm looking for a hankie
15
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
just like i remember detention at school no teacher and nothing done lol
16
Mildred Pierce 1945,  Unrated)
Mildred Pierce
a black and white classic, watch it on a cold day with a cup of hot chocolate and a few chocolate bikkies
17
Jane Eyre 1944,  R)
18
Meet Me In St. Louis 1944,  Unrated)
Meet Me In St. Louis
judy garland, what i singer
19
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
Meet The Fockers
can some one teach my dog to use the toilet like the cat in this film??? funny funny funny
20
Meet the Parents 2000,  PG-13)
Meet the Parents
not just as good as the first one but still funny
21
On the Town 1949,  Unrated)
On the Town
old musicals get me every time, new york, new york love it
22
Titanic Town 1998,  Unrated)
Titanic Town
a story of the city that built the ship that would never sink!!! most people tend to forget that the titanic was built in belfast, my great grand father worked helped build it, alas the shipyard has closed down
23
Alice in Wonderland 1951,  G)
Alice in Wonderland
disney again i love disney films
24
Millions 2004,  PG)
Millions
james nesbitt for once is showing a caring side
25
Brewster's Millions 1985,  PG)
Brewster's Millions
could i spend a million pounds on nothing i can keep in a month, just sit back and watch me try lol
26
The Most Fertile Man in Ireland 2001,  Unrated)
The Most Fertile Man in Ireland
i was channel hopping when i discovered this film the title got me. very funny a cross community sperm bank lol.
27
Death Wish 2 1982,  R)
Death Wish 2
i love all the death wish films, an eye for an eye etc
28
Assault on Precinct 13 1976,  R)
Assault on Precinct 13
love this one, plenty of violence a real thriller. i never get tired of watching it
29
Mrs. Brown 1997,  PG)
30
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
31
The Lavender Hill Mob 1951,  Unrated)
32
Blue Murder at St. Trinian's 1956,  Unrated)
33
The Belles of St. Trinian's 1953,  Unrated)
34
The Great St. Trinian's Train Robbery 1966,  Unrated)
35
The Pure Hell of St. Trinian's 1961,  Unrated)
36
The Full Monty 1997,  R)
37
Nuns on the Run 1990,  PG-13)
38
King Ralph 1991,  PG)
39
Two Mules For Sister Sara 1970,  PG)
40
Any Which Way You Can 1980,  PG)
41
Every Which Way But Loose 1978,  PG)
42
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
43
The Edge 1997,  R)
44
Deliverance 1972,  R)
45
Lightning Jack 1994,  PG-13)
46
Billy Elliot 2001,  R)
47
Four Weddings and a Funeral 1994,  R)
48
True Lies 1994,  R)
49
Twins 1988,  PG)
50
The Green Berets 1968,  G)
51
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
52
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
53
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
54
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
55
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
56
The Silence of the Lambs 1991,  R)
57
The Bone Collector 1999,  R)
58
Along Came a Spider 2001,  R)
59
Along Came Polly 2004,  PG-13)
60
Trainspotting 1996,  R)
61
Crooks in Cloisters 1964,  Unrated)
62
Bambi 1942,  G)
63
Bedknobs and Broomsticks 1971,  G)
64
The Yellow Rolls-Royce 1964,  Unrated)
65
She Wore a Yellow Ribbon 1949,  Unrated)
66
The Wild Geese 1978,  R)
67
The Dirty Dozen 1967,  Unrated)
68
Cheaper By the Dozen 1950,  PG)
69
White Christmas 1954,  Unrated)
70
Oliver! 1968,  G)
71
The First Wives Club 1996,  PG)
72
The War of the Roses 1989,  R)
73
King Arthur 2004,  PG-13)
74
There's Something About Mary 1998,  R)
75
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
76
The Bridge on the River Kwai 1957,  PG)
77
The Inn of the Sixth Happiness 1958,  Unrated)
78
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
79
Death Wish 1974,  R)
80
Death Wish 3 1985,  R)
81
Death Wish 4: The Crackdown 1987,  R)
82
Murder in the First 1994,  R)
83
Von Ryan's Express 1965,  PG)
84
Please Don't Eat the Daisies 1960,  PG)
85
Houseboat 1958,  Unrated)
86
Donovan's Reef 1963,  Unrated)
87
School for Scoundrels 2006,  PG-13)
88
Grease 1978,  PG)
89
True Grit 1969,  G)
90
The Sons of Katie Elder 1965,  PG)
91
The Crying Game 1992,  R)
92
The Pajama Game 1957,  Unrated)
93
Bird on a Wire 1990,  PG-13)
94
Die Hard 1988,  R)
95
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
96
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
97
Being There 1979,  PG)
98
The Importance of Being Earnest 1952,  PG)
99
The Pink Panther 1963,  Unrated)
100
Trail of the Pink Panther 1982,  PG)
101
The Pink Panther Strikes Again 1976,  PG)
102
The Revenge of the Pink Panther 1978,  PG)
103
The Return of the Pink Panther 1975,  G)
104
Some Mother's Son 1996,  PG)
105
Son of Paleface 1952,  Unrated)
106
Calamity Jane 1953,  G)
107
Cat Ballou 1965,  Unrated)
108
Seven (Se7en) 1995,  R)
109
Seven Brides for Seven Brothers 1954,  G)
110
The Magnificent Seven 1960,  R)
111
The Seven Year Itch 1955,  Unrated)
112
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
113
The Odd Couple 1968,  G)
114
Godfather 2006,  Unrated)
115
Heartbreak Ridge 1986,  R)
116
Hamburger Hill 1987,  R)
117
Rodgers and Hammerstein's Oklahoma! 1999,  Unrated)
118
Pretty Woman 1990,  R)
119
Runaway Bride 1999,  PG)
120
Father of the Bride 1950,  Unrated)
121
The Commitments 1991,  R)
122
Pillow Talk 1959,  Unrated)
123
That Touch of Mink 1962,  Unrated)
124
In the Name of the Father 1993,  R)
125
The Thrill of It All! 1963,  Unrated)
126
The Longest Day 1962,  G)
127
Send Me No Flowers 1964,  Unrated)
128
Arsenic and Old Lace 1944,  Unrated)
129
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
130
Angela's Ashes 1999,  R)
131
My Left Foot 1989,  R)
132
The Postman Always Rings Twice 1981,  PG)
133
Waking Ned Devine 1998,  PG)
134
Silver Streak 1976,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments