Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  bobhopeluvr's Rating My Rating
1
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
This is without a doubt the best movie ever made.
2
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
A feast for the eyes. Ewan!
3
Hairspray 2007,  PG)
Hairspray
It was...ok I think I'm gonna say it...the best movie I've seen since the Phantom. That's right. I chuckle even now thinking of Travolta and Walken practicing....I was way impressed with newbie Nikki Blonsky. She was amazing. It was the perfect cast. I now no longer hate James Marsden. It gets in your head...I could see it again right this second.
4
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
Charming story, makes me cry every time.
5
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
I absolutely loved this movie. The hand thing...
6
Dear Frankie 2004,  PG-13)
Dear Frankie
A very endearing movie. Gerry's in it
7
300 2007,  R)
300
IT WAS OK, BUT IT HAS GERRY IN IT!!
8
Road to Morocco 1942,  Unrated)
9
Road to Utopia 1946,  Unrated)
10
Road to Rio 1947,  Unrated)
11
Road to Zanzibar 1941,  Unrated)
12
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004,  R)
Bridget Jones - The Edge of Reason
Now this is the way sequels are supoosed to be...
13
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
Bridget Jones's Diary
Hilarious. Colin!
14
Dracula 2000 2000,  R)
Dracula 2000
Very neat twist on the Dracula plot. Gerry is Dracula...he has like 3 lines.
15
Pride and Prejudice ,  Unrated)
Pride and Prejudice
So long...still have an hour and a half to finish...Colin!
16
The Phantom of the Opera 1962,  Unrated)
17
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
Lara Croft - Tomb Raider
Thought I would hate it...but I didn't! Daniel Craig...shower...
18
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life
Wow Gerry looks GREAT in leather...
19
You've Got Mail 1998,  PG)
You've Got Mail
Such a cute movie...
20
The Island 2005,  PG-13)
The Island
Ewan vs. Ewan?
21
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
I hate Frodo.
22
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
Awesome. A...diversion?
23
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
WONDERFUL!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments