My Favorite Movies


  bmoviecast's Rating My Rating
1
The Man From Planet X 1951,  PG)
2
The Host (Gwoemul) 2006,  R)
3
The Black Cat 1934,  Unrated)
4
The Nine Lives of Fritz the Cat 1974,  R)
5
Cat O'Nine Tails 1971,  R)
6
Fritz the Cat 1972,  Unrated)
7
The Last Man on Earth 1964,  Unrated)
8
The Thing 1982,  R)
9
The Thing from Another World 1951,  Unrated)
10
The Giant Claw 1957,  Unrated)
11
The Giant Gila Monster 1959,  Unrated)
12
The Deadly Mantis (The Giant Mantis)(The Incredible Praying Mantis) 1957,  Unrated)
13
The Wicker Man 1974,  R)
14
Die, Monster, Die! (Monster of Terror) 1965,  PG-13)
15
San daikaijû: Chikyû saidai no kessen (Ghidrah the Three Headed Monster) 1964,  Unrated)
16
The Monster That Challenged the World 1957,  G)
17
Robot Monster 1953,  Unrated)
18
The Day the Earth Stood Still 1951,  G)
19
The Quiet Earth 1985,  R)
20
From the Earth to the Moon 1958,  Unrated)
21
Journey to the Center of the Earth 1959,  G)
22
Earth vs. the Flying Saucers 1956,  Unrated)
23
Target Earth 1954,  Unrated)
24
20 Million Miles to Earth 1957,  Unrated)
25
The Man Who Fell to Earth 1976,  R)
26
This Island Earth 1955,  Unrated)
27
Earth Girls Are Easy 1989,  PG)
28
Dr. Who: Daleks' Invasion Earth: 2150 A.D. 1966,  Unrated)
29
Faust 1926,  Unrated)
30
Freaks 1932,  Unrated)
31
Mark of the Vampire 1935,  G)
32
Vampire Circus 1971,  PG)
33
Lust for a Vampire 1971,  R)
34
Count Yorga, Vampire 1970,  PG-13)
35
Count Dracula & His Vampire Bride 1978,  R)
36
The Vampire 1957,  PG)
37
Captain Kronos - Vampire Hunter 1974,  R)
38
West of Zanzibar 1928,  Unrated)
West of Zanzibar
Lately I have been watching the old horror classics. To look at where are modern horror films are built on. The Chaney /Browning films are fantastic. If you haven?t watched any silent films for a while check it out. I don?t think you will be disappointed. Chaney?s character Dead Legs Flint is awesome and Browning direction is superb. The stories in theses films are unreal or surreal if you like. This is one of my favorites.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments