My Favorite Movies


  bmcguir's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
"Empire had the better ending. Luke gets his hand cut off, finds out Vader is his father, uh, Han gets frozen, taken away by Boba Fett. It ends on such a down note. I mean, that's what life is, a series of down endings."

yep best movie ever.
2
Ghostbusters 1984,  PG)
Ghostbusters
maybe the best ever at combining comedy with an attempt at seriousness. outstanding lines throughout, and exceptional cast. nothing beats it for me. i will continue to enjoy it over and over and over again!
3
Rushmore 1998,  R)
Rushmore
Genius!
4
Jurassic Park 1993,  PG-13)
5
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
the first movie that i remember really blowing me away with a surprise ending. i still think its genius.
6
Casablanca 1942,  PG)
Casablanca
an absolute classic! this flick has it all - story, acting, music, directing, cinematography. everything is top-notch. casablanca certainly deserves every bit of praise that has been bestowed upon it. here's looking at you kid.
7
Wonder Boys 2000,  R)
Wonder Boys
a wonderful movie about all the things you can learn while at college outside of a classroom, regardless of age. michael douglas turns in a great performance as the dope smoking, perhaps washed-up writer & professor grady tripp. the movie is humorous, insightful, quirky and profound, and it's one of my favorites.
8
The Crow 1994,  R)
The Crow
i watch this comic book turned film annually on devil's night and continue to enjoy it every year. what's not to like? it's dark, it's gothic, it's halloween, it's detroit, it's a love story, it's a revenge story. it's a wonderful adaption of james o'barr's art & story to the screen combined with an amazing soundtrack. plus ernie hudson is the shit in this flick!
9
Jaws 1975,  PG)
Jaws
"You go inside the cage, cage goes in the water, you go in the water, shark's in the water ... our shark"

that spielberg guy can really tell a story! this is a great flick! it's an adventure, it's scary, it's funny, it's dramatic and memorable. how can you not think robert shaw is awesome as hell? aside from being a good action movie, jaws actually subtly comments on society, and now of course it's embedded in the pop-culture consciousness. anyway, a true cinema classic, and one of my favorite flicks ever!
10
Fight Club 1999,  R)
11
The Godfather 1972,  R)
12
Pulp Fiction 1994,  R)
13
Home Alone 1990,  PG)
Home Alone
i've probably seen this movie more than any other. to me it's funny, it's sweet, it's christmas through and through.
14
Clerks 1994,  R)
Clerks
kevin smith is god-like to me. i enjoyed clerks long before i knew anything about it. i didn't know about film festivals, and indie movies, and yadda yadda yadda. i just thought it was funny. and i still do. and the more movies i watch and read and learn about the more impressive this movie is.
15
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
are you ready for that? checking into a vegas hotel under a phoney name with intent to commit capital fraud and a head full of acid? i sure hope so.

well what do you expect? somebody put terry gilliam in charge of putting hunter s. thompson's material onscreen. this may be johnny depp's greatest role as he is completely consumed by the controlled madness of thompson. hell, it might even be benicio del toro's best role. pure gonzo filmmaking!
16
American Beauty 1999,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments