Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  blustorm17's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
2
The Princess Bride 1987,  PG)
3
The Three Musketeers 1993,  PG)
4
Wedding Crashers 2005,  R)
5
The Italian Job 2003,  PG-13)
6
Get Smart 2008,  PG-13)
Get Smart
LOVED it! Was happy to see that they didnt make him another dumb detective by accident like in Pink Panther. The love story was a bit predictable with a few twists, but overall I'd watch it again.
7
Runaway Bride 1999,  PG)
8
X-Men 2000,  PG-13)
9
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
10
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
11
The Thomas Crown Affair 1999,  R)
12
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
13
Elf 2003,  PG)
14
The Sweetest Thing 2002,  R)
15
You Don't Mess with the Zohan 2008,  PG-13)
You Don't Mess with the Zohan
Okay so I'm a stylist and I had to see it! I would probly find more humor in this movie than people who don't do hair, but I thought it was pretty good. Sandler is back to his more outlandish humor though. I promise you one thing tho - you have never seen him look as good as this!! I was shocked!! ... in a good way. lol
16
Tomorrow Never Dies 1997,  PG-13)
17
Iron Man 2008,  PG-13)
Iron Man
Even better than I thought it would be. Yay for a good comic book movie again!
18
Monsters, Inc. 2001,  G)
19
Batman Forever 1995,  PG-13)
20
Failure to Launch 2006,  PG-13)
21
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
Ever After: A Cinderella Story
One of my fav versions... maybe cause she speaks her mind. has some guts, and still wins the prince.
22
Hope Floats 1998,  PG-13)
23
Superstar 1999,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments