My Favorite Movies


  blugoose14's Rating My Rating
1
Sunrise: A Song of Two Humans 1927,  Unrated)
2
Metropolis 1927,  PG-13)
3
City Lights 1931,  G)
4
The Thin Man 1934,  Unrated)
5
Bringing Up Baby 1938,  Unrated)
6
La Règle du Jeu (The Rules of the Game) 1950,  Unrated)
7
Sullivan's Travels 1941,  Unrated)
8
Casablanca 1942,  PG)
9
Arsenic and Old Lace 1944,  Unrated)
10
Double Indemnity 1944,  Unrated)
11
Brief Encounter 1945,  Unrated)
12
It's a Wonderful Life 1946,  G)
13
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) 1948,  Unrated)
14
Late Spring 1949,  G)
15
The Third Man 1949,  Unrated)
16
Sunset Boulevard 1950,  Unrated)
17
Tokyo Story ,  Unrated)
18
High Noon 1952,  Unrated)
19
Strangers on a Train 1951,  PG)
20
Kiss Me Deadly 1955,  Unrated)
21
Touch of Evil 1958,  PG-13)
22
North by Northwest 1959,  Unrated)
23
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) 1960,  Unrated)
24
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
25
Bande à part (Band of Outsiders) ,  Unrated)
26
The Producers 1968,  PG)
27
Chinatown 1974,  R)
28
Annie Hall 1977,  PG)
29
Manhattan 1979,  R)
30
Days of Being Wild (A Fei zheng chuan) 1990,  Unrated)
31
JFK 1992,  R)
32
Pulp Fiction 1994,  R)
33
Chungking Express 1994,  PG-13)
34
Dead Man 1995,  R)
35
Before Sunrise 1995,  R)
36
Dancer in the Dark 2000,  R)
37
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000,  PG)
38
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
39
Once 2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments