My Favorite Movies


  bluespider83's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
The best SW movie
2
Blade Runner 1982,  R)
Blade Runner
loved it
3
Casablanca 1942,  PG)
Casablanca
the 1st drama I loved
4
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
after seeing it over 200 times I lost count YES i use to do the Cast at the movies
5
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
6
Halloween 1978,  R)
Halloween
started the slasher movies and still the best
7
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
the best since Empire Strikes Back
8
From Hell 2001,  R)
9
Godzilla 2000 2000,  PG)
Godzilla 2000
if your a Godzilla fan like myself watch it if you havn't. No CG but with that in mind it ok
10
Hellraiser 1987,  R)
11
Goldfinger 1964,  PG)
Goldfinger
the best old bonds .
12
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
13
American Psycho 2000,  R)
American Psycho
this one came in under the radar if you like horror watch it
14
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
weird classic, read the book first
15
King Kong 2005,  PG-13)
King Kong
just the best dam remake ever!!
16
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
One Flew Over the Cuckoo's Nest
if you call yourself a Jack Nicolson fan and havnt seen this one RUN!! and get a copy NOW
17
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
Realy good!! nice double plot twist I didn't see coming. Not the movie I thought it was by the trailers. well worth the time.
18
The Departed 2006,  R)
The Departed
WOW
19
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
I like this movie better than the Godfather series
20
Donnie Brasco 1997,  R)
21
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
There is plenty of nods to the old time fans like myself. Peter Cullen who did the original Opty in the cartoons is back for the movie. the action is very fast, there is nothing about this movie I didnt like
22
Pitch Black 2000,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments