My Favorite Movies


  blueskiy's Rating My Rating
1
Shrek 2001,  PG)
Shrek
Funny.The Donkey.
2
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
I like the humourous donkey!He is the best part of the show =]
3
Shrek the Third 2007,  PG)
Shrek the Third
quite funny
4
Ice Age 2002,  PG)
Ice Age
Sid,the sloth is very funny.My fav part of the show is when he smashed the watermelon =]
5
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
Ice Age 2: The Meltdown
Funny
6
Chinese Odyssey Part One: Pandora's Box 1996,  Unrated)
Chinese Odyssey Part One: Pandora's Box
Stephen Chow is such a talented comedian.This is one of my fav funny shows =]
7
Chinese Odyssey Part Two: Cinderella (Sai yau gei: Daai git guk ji - Sin leui kei yun) 1995,  R)
Chinese Odyssey Part Two: Cinderella (Sai yau gei: Daai git guk ji - Sin leui kei yun)
Stephen Chow is such a talented comedian.This is one of my fav funny shows =]
8
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
Nice,as usual.Very magical.Audiences love it =]
9
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
Nice,as usual.Very magical.Audiences love it =]
10
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
Nice,as usual.Very magical.Audiences love it =]
11
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
Nice movie.More of in a 'Fantasy' way.I enjoy watching it =]
12
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
It was worse than the previous movies
13
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
Funny.Good show.
14
Back to the Future Part III 1990,  PG)
Back to the Future Part III
Funny.Good show.
15
Back to the Future Part II 1989,  PG)
Back to the Future Part II
Funny.Good show.
16
Du shen (God of Gamblers) 1989,  Unrated)
Du shen (God of Gamblers)
MARVELOUS.
17
Du shen 2 (God of Gamblers' Return) 1994,  Unrated)
Du shen 2 (God of Gamblers' Return)
MARVELOUS.
18
God of Gamblers 3: The Early Stage 1997,  Unrated)
God of Gamblers 3: The Early Stage
MARVELOUS.
19
I Am Sam 2001,  PG-13)
I Am Sam
A super touching movie that is worth watching.NICE SHOW.MUST WATCH!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments