My Favorite Movies


  bluemoon81's Rating My Rating
1
Brothers (Brødre) 2004,  R)
Brothers (Brødre)
Shocking. Touching. Good.
2
The Kite Runner 2007,  PG-13)
3
The Chorus (Les Choristes) 2004,  PG-13)
The Chorus (Les Choristes)
Best French movie of the last years. Makes you happy.
4
Arven (The Inheritance) 2003,  Unrated)
Arven (The Inheritance)
What a great - and sad - movie. I am SO touched.
5
The Secret Life of Words 2006,  Unrated)
The Secret Life of Words
A movie about trust and pain. Moved me to tears...
6
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei) 2004,  R)
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei)
Exciting, and a GREAT story. Has a little bit of everything: history, politics, society, love, nature.
7
Once 2007,  R)
Once
Great (true!) story, and great music.
8
Efter brylluppet (After the Wedding) 2006,  R)
9
Soloalbum 2003,  Unrated)
Soloalbum
Matthias Schweighoefer in his best role.
10
La Stanza del Figlio (The Son's Room) (Chambre du fils, La) ,  R)
La Stanza del Figlio (The Son's Room) (Chambre du fils, La)
Very, very touching. And great music.
11
Babel 2006,  R)
12
Elsker dig for evigt (Open Hearts) 2002,  R)
13
Slumdog Millionaire 2008,  R)
Slumdog Millionaire
The book is actually even better..
14
Trade 2007,  R)
Trade
Brilliant movie. Sad to know that this is reality...

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments