My Favorite Movies
My all-time favourite movies, which generally means ones I can stand watching more than once.
| Bluelfears's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Monty Python and the Holy Grail 1974, PG)
Despite it being a laugh-out-loud comedy, it still has a feel of Medieval England for most of the film. Some of the Python's best work, we see the epic adventure of King Arthur and his knights trying to find the elusive Holy Grail. Terry Gilliam's animations are incorporated into this movie much more effectively than ever before in any Monty Python sketches. Ni! |
|
| 2 |
Spirited Away 2001, PG) |
|
| 3 |
Jurassic Park 1993, PG-13) |
|
| 4 |
Sin City 2005, R) |
|
| 5 |
Osmosis Jones 2001, PG) |
|
| 6 |
Captain Blood 1935, Unrated) |
|
| 7 |
Robin Hood: Men in Tights 1993, PG-13) |
|
| 8 |
Hellboy 2004, PG-13) |
|
| 9 |
Red 2010, PG-13)
A fantastic explosion-filled and silly action movie. I didn't even mind the romance in this! The character chemistry is amazing, no detail is overlooked. I felt it was a little rushed towards the end though, and the plot is frequently pushed aside to indulge in some glorious mindless violence. |
|
| 10 |
Die Hard 1988, R) |
|
| 11 |
Beetlejuice 1988, PG) |
|
| 12 |
WALL-E 2008, G)
As other raters have said, this movie has (almost) no dialogue for the first half hour and still captures your imagination. |
|
| 13 |
Young Frankenstein 1974, PG) |
|
| 14 |
The 'Burbs 1989, PG) |
|
| 15 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |
|
| 16 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 17 |
Resident Evil: Extinction 2007, R) |
|
| 18 |
Resident Evil 2002, R) |
|
| 19 |
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989, PG) |
|
| 20 |
Bill & Ted's Bogus Journey 1991, PG) |
|
| 21 |
Wayne's World 1992, PG-13)
A little too decade-relevant for today's kids, but a perfect movie for anyone who knows what being a young adult in the 80s is like. Heck, it's practically a documentary. Two young men are starting to launch their television career, but sticking it to the man in their own way, while also finding love. |
|
| 22 |
Van Helsing 2004, PG-13) |
|
| 23 |
Back to the Future 1985, PG)
A fun movie about time travel (of course), it's a classic and has had a huge influence on pop culture. However having seen all the other movies in the series I can't remember which storyline belongs to which movie... |
|
| 24 |
Mary Shelley's Frankenstein 1994, R) |
























