My Favorite Movies


  1. bluehazelnut
  2. gab

This is not a THE BEST LIST EVER, but just those I enjoyed watching.

  bluehazelnut's Rating My Rating
1
Alice (Neco z Alenky) 1988,  Unrated)
Alice (Neco z Alenky)
I really hate Alice stuff (except the book). But you need to know that is not everything whitch can be done by Jan Svankmajer.
2
Lost In Translation 2003,  R)
Lost In Translation
I remember when i was 12 I saw the trailer in the cinema and thought "WHAT RUBBISH THIS MAY SUCKS". some years later I saw it. Goddamn, I was so wrong! (specially about My Bloody Valentine making the soundtrack)(maybe I was more clever than now)
3
Daisies (Sedmikrasky) 1967,  Unrated)
Daisies (Sedmikrasky)
If LSD were a film it would be Sedmikrasky.
4
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus) 1997,  R)
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus)
when I downloaded it, I thought i'd found some pedophilia.
I was wrong, but I felt in love anyway.
5
Harold and Maude 1971,  PG)
Harold and Maude
if someone asks me what is my favourite romantic film I won't hesitate to say: HAROLD AND MAUDE
6
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
I am Jack's Broken Heart
7
Vanilla Sky 2001,  R)
Vanilla Sky
Sinceramente, eu tenho um pouco de vergonha desse. Hollywoodiano, Tom Cruise, Cameron Diaz. Foda-se. "Abra los Ojos" é um saco e esse é muito lindo sim .__.
8
The Girl Who Leapt Through Time (Toki wo kakeru shojo) 2006,  Unrated)
The Girl Who Leapt Through Time (Toki wo kakeru shojo)
no review, just WATCH IT
9
Donnie Darko 2001,  R)
10
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
11
My Life Without Me 2003,  R)
My Life Without Me
"This is you. Eyes closed, out in the rain. You never thought you'd be doing something like this, you never saw yourself as, I don't know how you'd describe it... Is like one of those people who like looking up at the moon, who spend hours gazing at the waves or the sunset or... I guess you know the kind of people I'm talking about. Maybe you don't. Anyway, you kind of like being like this, fighting the cold, feeling the water seep through your shirt and getting through your skin. And the feel of the ground growing soft beneath your feet. And the smell. And the sound of the rain hitting the leaves. All the things they talked about in the books you haven't read. This is you, who would have guessed it? You. "
12
Gummo 1997,  R)
13
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
14
The Unbearable Lightness of Being 1988,  R)
15
Trainspotting 1996,  R)
16
Love Actually 2003,  R)
17
V for Vendetta 2006,  R)
18
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
19
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
20
Pulp Fiction 1994,  R)
21
Reservoir Dogs 1992,  R)
22
Suddenly (Tan de Repente) 2002,  Unrated)
23
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
24
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
25
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
26
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
27
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
28
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
29
The Butterfly Effect 2004,  R)
30
City of Angels 1998,  PG-13)
31
Interview with the Vampire 1994,  R)
32
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
33
Dogma 1999,  R)
Dogma
hahahahah Jay and Silent Bob! (espero que me faça entender apenas com isso)
34
Babel 2006,  R)
35
The Truman Show 1998,  PG)
The Truman Show
"Sunday, 03August 2008

No Show de Truman tem uma cena em que ele está num barco a mercê do vento e das águas do mar. O céu é realmente muito bonito, é azul cheio de nuvens e o mar é tranquilo. Truman cochila e entao o barco bate em alguma coisa. A coisa em que ele bateu foi o cenário. O mar não existe, o céu nao existe, o horizonte não existe. É tudo um cenário muito bem feito para ele realmente acreditar que está onde está. Quando o barco bate e Truman acorda ele ve então que tudo o que ele esta vendo não é real. Ele percebe que tem uma vida ilusória e que demorou tempo demais para notar isso. (Truman é apenas uma vítima). Ele então se levanta, abre a porta, dá um tchau e vai viver sua verdadeira..
realidade."
36
Closer 2004,  R)
37
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
38
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
falaram-me de teorias de freud no filme, mas é verdade é que nunca parei para ler uma linha sequer do que freud falou. Um bom filme pra mim também é aquele que te prende do começo ao fim, mesmo sem entender bulhufas. Não que eu nao tenha entendido nada desse @_@ mas é que.. ahn..
39
City Lights 1931,  G)
40
Sleepy Hollow 1999,  R)
41
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
42
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre) 1999,  R)
43
Dancer in the Dark 2000,  R)
Dancer in the Dark
Esquimó loser escrota
44
Marie Antoinette 2006,  PG-13)
45
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
"I had always heard your entire life flashes in front of your eyes the second before you die. First of all, that one second isn?t a second at all, it stretches on forever, like an ocean of time? For me, it was lying on my back at Boy Scout camp, watching falling stars? And yellow leaves, from the maple trees, that lined my street? Or my grandmother?s hands, and the way her skin seemed like paper? And the first time I saw my cousin Tony?s brand new Firebird? And Janie? And Janie? And? Carolyn. I guess I could be pretty pissed off about what happened to me? but it?s hard to stay mad, when there?s so much beauty in the world. Sometimes I feel like I?m seeing it all at once, and it?s too much, my heart fills up like a balloon that?s about to burst? And then I remember to relax, and stop trying to hold on to it, and then it flows through me like rain and I can?t feel anything but gratitude for every single moment of my stupid little life? You have no idea what I?m talking about, I?m sure. But don?t worry? you will someday."
46
Abril Despedaçado (Behind the Sun) 2001,  PG-13)
47
Lisbela E O Prisioneiro 2003,  Unrated)
48
O Homem Que Copiava (The Man Who Copied) 2003,  R)
49
Nina 2004,  Unrated)
50
Drained (O Cheiro Do Ralo) 2006,  Unrated)
51
Being John Malkovich 1999,  R)
52
Adaptation 2002,  R)
53
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
54
Spirited Away 2001,  PG)
55
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
56
Valerie and Her Week of Wonders 1970,  Unrated)
57
Pan's Labyrinth 2006,  R)
58
Lolita 1997,  R)
59
Léon (The Professional) 1994,  R)
60
Tank Girl 1995,  R)
Tank Girl
"Look, if you want to torture me, spank me, lick me, do it. But if this poetry shit continues, shoot me now, please!"
61
Fahrenheit 451 1966,  Unrated)
62
Byôsoku 5 senchimêtoru (5 Centimeters per Second) (A Chain of Short Stories about Their Distance) 2008,  Unrated)
63
Suicide Club 2002,  R)
Suicide Club
come die with us
64
The Shining 1980,  R)

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. jezzstjezz
    jezzstjezz posted 3 years ago

    Esquimó loser escrota= melhor review!