My Favorite Movies
| blueduckee's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 2 |
Dazed and Confused 1993, R) |
|
| 3 |
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert 1994, R) |
|
| 4 |
Ferris Bueller's Day Off 1986, PG) |
|
| 5 |
The Nightmare Before Christmas 1993, PG) |
|
| 6 |
The Rocky Horror Picture Show 1975, R) |
|
| 7 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 8 |
Young Frankenstein 1974, PG) |
|
| 9 |
Tim Burton's Corpse Bride 2005, PG) |
|
| 10 |
Serenity 2005, PG-13) |
|
| 11 |
Moulin Rouge! 2001, PG-13) |
|
| 12 |
Chocolat 2000, PG-13) |
|
| 13 |
Merlin 1998, PG) |
|
| 14 |
Monty Python and the Holy Grail 1974, PG) |
|
| 15 |
Willow 1988, PG) |
|
| 16 |
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005, PG) |
|
| 17 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 18 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 19 |
Aladdin 1992, G) |
|
| 20 |
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971, G) |
|
| 21 |
Blade 1998, R) |





















