Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  bluebear87's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
2
Pride and Prejudice ,  Unrated)
3
Mou gaan dou (Infernal Affairs) 2002,  R)
Mou gaan dou (Infernal Affairs)
the original that the departed was adapted from!!!
4
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
5
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
6
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
7
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
8
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
9
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
10
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
11
Step Up 2006,  PG-13)
12
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
13
Legally Blonde 2001,  PG-13)
14
The Matrix Reloaded 2003,  R)
15
Click 2006,  PG-13)
16
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
It's a classic must see!!!!
17
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
18
The Princess Diaries 2001,  G)
19
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
20
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
21
The Notebook 2004,  PG-13)
22
Batman Begins 2005,  PG-13)
23
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
Sweetest movie EVER!!!!
24
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
25
Fight Club 1999,  R)
26
What a Girl Wants 2003,  PG)
27
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
28
Daddy Day Care 2003,  PG)
29
Mission Impossible 1996,  PG-13)
30
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
31
The Matrix Revolutions 2003,  R)
32
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
one of the best bond movies ever!!!! Great strat for daniel craig as bond!!!! so Hot too!!! haha...pierce brosman was all about the gadgets and daniel craig's all about brawns!!! IT was a long movie but with endless action with some jackie chan moves there's never a dull moment...keeps you at the edge of your seat. Can't wait to see more of daniel craig as bond!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments