My Favorite Movies


  BLOSSOM2ax's Rating My Rating
1
Stand by Me 1986,  R)
2
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
breathtaking movie
3
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
one of the best movies ever!
4
August Rush 2007,  PG)
August Rush
an epic movie
5
I Love You, I Love You Not 1997,  PG-13)
6
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
7
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
8
Billy Elliot 2001,  R)
9
V for Vendetta 2006,  R)
10
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
11
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
An amazing movie which express love as it should be
12
The Pianist 2002,  R)
13
The Others 2001,  PG-13)
14
Love Story 1970,  PG)
Love Story
this film was very touching!
15
Blow 2001,  R)
16
Pride and Prejudice 2005,  PG)
17
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
nice music!
18
Max & Co 2008,  Unrated)
19
Serendipity 2001,  PG-13)
20
Notting Hill 1999,  PG-13)
21
Freedom Writers 2007,  PG-13)
22
A Lot Like Love 2005,  PG-13)
23
The Number 23 2007,  R)
The Number 23
brilliant
24
Lucky Number Slevin 2006,  R)
25
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) 2003,  R)
26
Dead Poets Society 1989,  PG)
Dead Poets Society
one of the best movies ever!
27
Garden State 2004,  R)
28
Notes on a Scandal 2006,  R)
29
The Perfect Stranger 2005,  Unrated)
30
Amadeus 1984,  PG)
31
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
32
The Green Mile 1999,  R)
33
Scarface 1932,  PG)
34
Once Upon a Time in America 1984,  R)
35
Finding Neverland 2004,  PG)
36
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
37
Brother Bear 2003,  G)
38
Finding Nemo 2003,  G)
39
Meet the Robinsons 2007,  G)
40
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
41
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) 2003,  R)
42
The Silence of the Lambs 1991,  R)
43
The Prestige 2006,  PG-13)
44
Miss Potter 2006,  PG)
45
The Holiday 2006,  PG-13)
46
Mystic River 2003,  R)
47
Good Bye, Lenin 2002,  R)
48
The Wind That Shakes the Barley 2006,  PG-13)
49
Requiem for a Dream 2000,  R)
50
The Hours 2002,  PG-13)
51
Blood Diamond 2006,  R)
52
The Constant Gardener 2005,  R)
53
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
54
Happy Feet 2006,  PG)
55
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
56
The Lake House 2006,  PG)
57
Elephant 2003,  R)
58
Gone With the Wind 1939,  G)
59
Wuthering Heights 2003,  PG-13)
60
Gangs of New York 2002,  R)
61
The Departed 2006,  R)
62
Casino Royale 2006,  PG-13)
63
Peter Pan 1953,  G)
64
Crash 2005,  R)
65
Walk the Line 2005,  PG-13)
66
Home Alone 1990,  PG)
67
Nanny McPhee 2006,  PG)
68
Spanglish 2004,  PG-13)
69
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
nice film,with humour
70
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
71
Wimbledon 2004,  PG-13)
72
Beauty And The Beast - Belle's Magical World 2003,  G)
73
Big Fish 2004,  PG-13)
74
Shrek the Third 2007,  PG)
75
Cold Mountain 2003,  R)
76
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
a so touching but also,great film
77
Boys Don't Cry 1999,  R)
78
The Guardian 2006,  PG-13)
79
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
80
The Lion King 1994,  G)
81
Zodiac 2007,  R)
82
Atonement 2007,  R)
83
The Butterfly Effect 2004,  R)
84
Oliver Twist 1999,  PG-13)
85
Bee Season 2005,  PG-13)
86
La tigre e la neve (The Tiger and the Snow) 2005,  Unrated)
87
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
88
Peaceful Warrior 2006,  PG-13)
89
Goal 2007,  Unrated)
90
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
E.T. The Extra-Terrestrial
a very touhing movie
91
Elizabethtown 2005,  PG-13)
92
The Polar Express 2004,  G)
93
Sweet November 2001,  PG-13)
94
Chicken Little 2005,  G)
95
Green Street Hooligans 2005,  R)
96
In Her Shoes 2005,  PG-13)
97
Daredevil 2003,  PG-13)
98
The Emperor's Club 2002,  PG-13)
99
The Phantom of the Opera 1989,  R)
100
Changing Times (Les Temps Qui Changent) 2004,  Unrated)
101
The Wanderer (Le Grand Meaulnes) 1969,  G)
The Wanderer (Le Grand Meaulnes)
The book was AWFUL!!!!
102
The Big Blue (Le Grand bleu) 1988,  R)
103
Spiderman 1990,  Unrated)
104
Little Miss Sunshine 2006,  R)
105
Gothika 2003,  R)
106
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
107
City of Angels 1998,  PG-13)
108
A Guide to Recognizing Your Saints 2006,  R)
109
Copying Beethoven 2007,  PG-13)
110
Tristan & Isolde 2005,  PG-13)
111
Babel 2006,  R)
112
I'm Not There 2007,  R)
113
The Truman Show 1998,  PG)
114
In My Father's Den 2004,  R)
115
Thumbelina 1994,  G)
116
Chicago 2002,  PG-13)
117
The World Is Not Enough 1999,  PG-13)
118
Die Another Day 2002,  PG-13)
119
Eastern Promises 2007,  R)
120
Tomorrow Never Dies 1997,  PG-13)
121
Underworld 2003,  R)
122
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
123
Identity 2003,  R)
124
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
125
Pan's Labyrinth 2006,  R)
126
Apollo 13 1995,  PG)
127
The Good Sheperd ,  R)
128
Electra 1962,  Unrated)
129
Anger Management 2003,  PG-13)
130
Catch Me If You Can 1989,  R)
131
Forrest Gump 1994,  PG-13)
132
Bicentennial Man 1999,  PG)
133
8 Mile 2002,  R)
8 Mile
realistic movie
134
The Last Kiss 2006,  R)
135
My Best Friend (Mon meilleur ami) 2006,  PG-13)
136
About a Boy 2002,  PG-13)
About a Boy
a movie worth seeing it
137
Rosemary's Baby 1968,  R)
138
Chocolat 2000,  PG-13)
139
Twilight 2008,  PG-13)
140
The Reader 2008,  R)
141
Camille 2007,  PG-13)
Camille
Add a review (optional)...
142
Revolutionary Road 2008,  R)
Revolutionary Road
This film was just awesome!
143
The Boy in the Striped Pajamas (The Boy in the Striped Pyjamas) 2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments