My Favorite Movies


  BlondieBear1's Rating My Rating
1
Cry Wolf 2005,  PG-13)
Cry Wolf
this was so good, i loved it
2
White Chicks 2004,  PG-13)
White Chicks
Awesome movie! I couldn't stop laughing. It was so funny. The best movie i've seen in a long time.
3
The Skeleton Key 2005,  PG-13)
The Skeleton Key
i love this movie soo much! the bad guys win and theres a bit of a twist at the end, this was gr8.
4
Blood Diamond 2006,  R)
Blood Diamond
i dont usually like these types of movies, but this one was so gr8!
5
House of Wax 2005,  R)
House of Wax
loved it, it was a bit scary at times
6
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
Dumb and Dumber
OMG, when you thought they couldn't get any dumber. This movie was so awsum! I laughed through the whole thing!
I watched this when i was bout 7 and i loved it, i had to watch it again!
7
Blades of Glory 2007,  PG-13)
Blades of Glory
omg this was so funny, jon heder and will ferrel are the best! i think i laughed to much when i was watchin this
8
Perfect Stranger 2007,  R)
9
The Grudge 2004,  PG-13)
The Grudge
omg, this was awsum!
10
The Grudge 2 2006,  PG-13)
The Grudge 2
just like the first movie, this was great too
11
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story 2005,  Unrated)
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story
I absolutely LOVED it! It was so funny, that i couldn't stop laughing!
12
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
13
The Return 2006,  PG-13)
The Return
it was good
14
Devour 2005,  R)
Devour
Can't wait to see it!!!!
Only coz Jensen's in it
15
Ten Inch Hero 2008,  R)
Ten Inch Hero
Everything with jensen ackles in it has been great so far, so hopefully i will love this movie.
16
Ghost Rider 2007,  PG-13)
17
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
Can't wait to see it!
18
Saw 2004,  R)
19
Saw II 2005,  R)
20
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days
this was really good! i loved how kate played her role and she had to drive this guy away
21
Just Married 2003,  PG-13)
22
Soul Survivors 2001,  R)
23
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
24
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
I loved it! the movie was really good.
25
Love Wrecked 2005,  PG)
26
Bring It On: All or Nothing 2006,  PG-13)
Bring It On: All or Nothing
Really good, i liked it
27
High School Musical 2006,  G)
High School Musical
I loved it.
Zac Efron is so hot in it!
HSM is like one of those movies you don't get sick of it if yu watch it again.
28
Without A Paddle 2004,  PG-13)
Without A Paddle
i loved this movie. It was funny and, just a great movie!
29
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
30
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
31
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)
32
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
Just Like Heaven
Real good movie coz it had a nice ending and was great
33
Click 2006,  PG-13)
Click
I loved it, it was funny and a bit sad towards the end
34
Saw III 2006,  R)
Saw III
Awesome!!!! I loved it!
35
Ghost World 2001,  R)
Ghost World
Enid's character was great! I loved the whole movie, its got humor and drama in it, and it's just too funny.
36
Cruel Intentions 1999,  R)
37
Raise Your Voice 2004,  PG)
38
Hoodwinked 2006,  PG)
39
I Know What You Did Last Summer 1997,  R)
40
Night at the Museum 2006,  PG)
Night at the Museum
This movie was great! Owen wilson and ben stiller were really good and funny in this movie
41
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
13 Going on 30 (Suddenly 30)
Really good. I loved it.
42
American Pie Presents - Band Camp 2005,  R)
American Pie Presents - Band Camp
Soo funny!
43
A Cinderella Story 2004,  PG)
A Cinderella Story
i guess that movie was alright, it got a bit boring at times but oh well
44
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
great visual effects and a good movie
45
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
46
Mean Girls 2004,  PG-13)
47
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
48
Serenity 2005,  PG-13)
49
Eragon 2006,  PG)
Eragon
I liked it
50
Freaky Friday 2003,  PG)
51
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
52
Bring It On 2000,  PG-13)
53
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
54
Happy Feet 2006,  PG)
Happy Feet
The music was good
55
American Pie 1999,  R)
56
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
57
Gothika 2003,  R)
58
Home Room 2003,  R)
59
Life as a House 2001,  R)
60
Romy and Michele's High School Reunion 1997,  R)
61
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
Dodgeball - A True Underdog Story
Funny!
62
The Longest Yard 2005,  PG-13)
63
Big Momma's House 2000,  PG-13)
64
Big Momma's House 2 2006,  PG-13)
65
Spider-Man 2002,  PG-13)
66
American Pie 2 2001,  R)
American Pie 2
Loved it!
67
Step Up 2006,  PG-13)
Step Up
The moves were good but the whole thing was kinda boring.
But i guess it was ok.
68
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005,  PG)
69
The Matrix 1999,  R)
70
Agent Cody Banks 2003,  PG)
71
There's Something About Mary 1998,  R)
There's Something About Mary
It was a great movie. Really funny.
72
Darkness 2004,  PG-13)
73
Liar Liar 1997,  PG-13)
74
Fantastic Four 2005,  PG-13)
75
Duplex (Our House) 2003,  PG-13)
Duplex (Our House)
This was funny.
76
Maid in Manhattan 2002,  PG-13)
77
Bad Santa 2003,  R)
78
Agent Cody Banks 2 - Destination London 2004,  PG)
79
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
Sweet Home Alabama
was good
80
Jaws 1975,  PG)
Jaws
Awesome
81
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
i hav no idea wat this movie was about!....... i hope i'll understand this. but it was ok
82
Confessions of a Teenage Drama Queen 2004,  PG)
83
The Truman Show 1998,  PG)
The Truman Show
a bit boring, not rally funny
84
Population 436 2006,  R)
85
Little Black Book 2004,  PG-13)
Little Black Book
it was good!
86
Life/Drawing (Apartment 12) (Low Rent) 2001,  R)
Life/Drawing (Apartment 12) (Low Rent)
yeh.........
87
Along Came Polly 2004,  PG-13)
Along Came Polly
wat the hell? i thought this was goin to be good. it was a bit boring
88
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
89
Envy 2004,  PG-13)
90
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
Ace Ventura - When Nature Calls
not as good as pet detective
91
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
Ace Ventura: Pet Detective
funny
92
Rumor Has It 2005,  PG-13)
93
The Fog 2005,  PG-13)
94
When a Stranger Calls 2006,  PG-13)
When a Stranger Calls
it was boring at the start, but they put all the good stuff right at the end. and the whole movie,.... the girl was in the house the whole time. but it was good though. if that makes any sense =S
95
Wedding Crashers 2005,  R)
96
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
it was good
97
50 First Dates 2004,  PG-13)
98
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
99
Ice Princess 2005,  G)
100
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
Meet The Fockers
this was so funny, but i think meet the parents were a bit better
101
Meet the Parents 2000,  PG-13)
Meet the Parents
=) loved it!! soooo funny. ben stiller is great in this
102
My Super Ex-Girlfriend 2006,  PG-13)
My Super Ex-Girlfriend
ehhh....was ok
103
Epic Movie 2007,  PG-13)
Epic Movie
was ok
104
The Producers 2005,  PG-13)
105
White Noise 2005,  PG-13)
106
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
107
The Illusionist 2006,  PG-13)
108
Fun With Dick and Jane 2005,  PG-13)
109
Georgia Rule 2007,  R)
Georgia Rule
ummm.... it was a bit weird
110
Dead Silence 2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments