My Favorite Movies


  blinkBox's Rating My Rating
1
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
2
Batman 1989,  PG-13)
3
Batman & Robin 1997,  PG-13)
4
Batman Begins 2005,  PG-13)
5
Batman Returns 1992,  PG-13)
6
Beetlejuice 1988,  PG)
7
Blazing Saddles 1974,  R)
8
Bullitt 1968,  PG)
9
Casablanca 1942,  PG)
10
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
11
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
12
Constantine 2005,  R)
13
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
14
Deliverance 1972,  R)
15
Dirty Harry 1971,  R)
16
Doc Hollywood 1991,  PG-13)
17
Doctor Zhivago 1965,  PG-13)
18
Dog Day Afternoon 1975,  R)
19
The Dukes of Hazzard 2005,  PG-13)
20
East of Eden 1955,  PG)
21
Empire of the Sun 1987,  PG)
22
Enter the Dragon 1973,  R)
23
Everything is Illuminated 2005,  PG-13)
24
Executive Decision 1996,  R)
25
Eyes Wide Shut 1999,  R)
26
Falling Down 1993,  R)
27
Father of the Bride 1991,  PG)
28
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
29
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
30
The Iron Giant 1999,  PG)
31
The Island 2005,  PG-13)
32
The Jacket 2005,  R)
33
Kiss Kiss, Bang Bang 2005,  R)
34
Klute 1971,  R)
35
The Last Boy Scout 1991,  R)
36
Lethal Weapon 1987,  R)
37
Lethal Weapon 2 1989,  R)
38
Lethal Weapon 4 1998,  R)
39
Little Shop of Horrors 1986,  PG-13)
40
Mad Max 1979,  R)
41
Mad Max 2: The Road Warrior 1981,  R)
42
The Maltese Falcon 1941,  PG)
43
Mars Attacks! 1996,  PG-13)
44
The Matrix 1999,  R)
45
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
46
National Lampoon's Vacation 1983,  R)
47
North by Northwest 1959,  Unrated)
48
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
49
Outbreak 1995,  R)
50
Pale Rider 1985,  R)
51
The Perfect Storm 2000,  PG-13)
52
Poltergeist 1982,  PG)
53
Rebel Without a Cause 1955,  PG-13)
54
Strangers on a Train 1951,  PG)
55
Syriana 2005,  R)
56
What Ever Happened to Baby Jane? 1960,  Unrated)
57
Who's Afraid of Virginia Woolf? 1966,  R)
58
The Wizard of Oz 1939,  G)
59
The Wrong Man 1956,  Unrated)
60
16 Blocks 2006,  PG-13)
61
A Scanner Darkly 2006,  R)
62
All the President's Men 1976,  PG)
63
Barry Lyndon 1975,  PG)
64
Beerfest 2006,  R)
65
Before Sunrise 1995,  R)
66
Ben-Hur 1959,  G)
67
Bonnie and Clyde 1967,  R)
68
A Clockwork Orange 1971,  R)
69
Cool Hand Luke 1967,  PG)
70
Demolition Man 1993,  R)
71
The Dirty Dozen 1967,  Unrated)
72
The Exorcist 1973,  R)
73
Fame 1980,  R)
74
Firewall 2006,  PG-13)
75
Get Carter 1971,  R)
76
The Goonies 1985,  PG)
77
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
78
Lady in the Water 2006,  PG-13)
79
March of the Penguins 2005,  G)
80
Michael Jackson - Moonwalker 1988,  G)
81
The Outlaw Josey Wales 1976,  PG)
82
Poseidon 2006,  PG-13)
83
Superman 1978,  PG)
84
Superman Returns 2006,  PG-13)
85
The Lake House 2006,  PG)
86
V for Vendetta 2006,  R)
87
The Witches 1990,  PG)
88
Angels with Dirty Faces 1938,  Unrated)
89
A Day at the Races 1937,  Unrated)
90
Day for Night 1973,  PG)
91
Eraser 1996,  R)
92
Forbidden Planet 1956,  G)
93
Gone With the Wind 1939,  G)
94
The Lost Boys 1987,  R)
95
The Neverending Story 1984,  PG)
96
Purple Rain 1984,  R)
97
The Searchers 1956,  Unrated)
98
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
99
Waiting for Guffman 1997,  R)
100
Nosferatu, a Symphony of Horror (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens) (Nosferatu the Vampire) 1922,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments