My Favorite Movies


  BlingBling81's Rating My Rating
1
8 Mile 2002,  R)
2
300 2007,  R)
3
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
4
American Pie 1999,  R)
5
American Pie 2 2001,  R)
6
American Wedding 2003,  R)
7
Armageddon 1998,  PG-13)
8
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
9
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
10
Babel 2006,  R)
11
Back to the Future 1985,  PG)
12
Back to the Future Part II 1989,  PG)
13
Bad Boys 1995,  R)
14
Bad Boys II 2003,  R)
15
Batman 1989,  PG-13)
16
Batman Begins 2005,  PG-13)
17
Batman Returns 1992,  PG-13)
18
Beetlejuice 1988,  PG)
19
Blade 1998,  R)
20
Blade: Trinity 2004,  R)
21
Blade II 2002,  R)
22
Braveheart 1995,  R)
23
Blood Diamond 2006,  R)
24
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
25
Children of Men 2006,  R)
26
Constantine 2005,  R)
27
Con Air 1997,  R)
28
Crank 2006,  R)
29
Cruel Intentions 1999,  R)
30
Die Hard 1988,  R)
31
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
32
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
33
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
34
Face/Off 1997,  R)
35
Fantastic Four 2005,  PG-13)
36
Fight Club 1999,  R)
37
Final Destination 2000,  R)
38
Final Destination 2 2003,  R)
39
Final Destination 3 2006,  R)
40
Forrest Gump 1994,  PG-13)
41
Four Brothers 2005,  R)
42
Friday 1995,  R)
43
Ghost Rider 2007,  PG-13)
44
Ghostbusters 1984,  PG)
45
Gladiator 2000,  R)
46
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
47
Gridiron Gang 2006,  PG-13)
48
Happy Feet 2006,  PG)
49
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
50
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
51
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
52
Hot Fuzz 2006,  R)
53
Ice Age 2002,  PG)
54
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
55
Independence Day 1996,  PG-13)
56
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
57
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
58
Interview with the Vampire 1994,  R)
59
Jurassic Park 1993,  PG-13)
60
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
61
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
62
King Arthur 2004,  PG-13)
63
King Kong 2005,  PG-13)
64
Kung Fu Hustle 2004,  R)
65
Ladder 49 2004,  PG-13)
66
Liar Liar 1997,  PG-13)
67
Lord of War 2005,  R)
68
Lucky Number Slevin 2006,  R)
69
Man on Fire 2004,  R)
70
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
71
Men in Black 1997,  PG-13)
72
Men in Black II 2002,  PG-13)
73
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
74
Minority Report 2002,  PG-13)
75
Monsters, Inc. 2001,  G)
76
Office Space 1999,  R)
77
Old School 2003,  R)
78
Over the Hedge 2006,  PG)
79
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
80
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
81
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
82
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
83
Pitch Black 2000,  R)
84
Predator 1987,  R)
85
Pulp Fiction 1994,  R)
86
Queen of the Damned 2002,  R)
87
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
88
Remember the Titans 2000,  PG)
89
Resident Evil 2002,  R)
90
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
91
Road Trip 2000,  R)
92
Rocky 1976,  PG)
93
Rocky II 1979,  PG)
94
Rocky III 1982,  PG)
95
Rocky IV 1985,  PG)
96
Rudy 1993,  PG)
97
Rush Hour 1998,  PG-13)
98
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
99
Saving Private Ryan 1998,  R)
100
Saw 2004,  R)
101
Saw II 2005,  R)
102
Saw III 2006,  R)
103
Seven (Se7en) 1995,  R)
104
Shaun of the Dead 2004,  R)
105
Shrek 2001,  PG)
106
Shrek 2 2004,  PG)
107
Shrek the Third 2007,  PG)
108
Signs 2002,  PG-13)
109
Sin City 2005,  R)
110
Spider-Man 2002,  PG-13)
111
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
112
Stand by Me 1986,  R)
113
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
114
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
115
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
116
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
117
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
118
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
119
Super Troopers 2002,  R)
120
Superman Returns 2006,  PG-13)
121
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
122
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
123
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
124
The Breakfast Club 1985,  R)
125
The Butterfly Effect 2004,  R)
126
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
127
The Crow 1994,  R)
128
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
129
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
130
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
131
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
132
The Fifth Element 1997,  PG-13)
133
The Goonies 1985,  PG)
134
The Green Mile 1999,  R)
135
The Incredibles 2004,  PG)
136
The Last Samurai 2003,  R)
137
The Lion King 1994,  G)
138
The Longest Yard 2005,  PG-13)
139
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
140
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
141
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
142
The Lost Boys 1987,  R)
143
The Mask 1994,  PG-13)
144
The Matrix 1999,  R)
145
The Matrix Reloaded 2003,  R)
146
The Matrix Revolutions 2003,  R)
147
The Mummy 1999,  PG-13)
148
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
149
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
150
The Patriot 2000,  R)
151
The Rock 1996,  R)
152
The Shining 1980,  R)
153
The Silence of the Lambs 1991,  R)
154
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
155
The Terminator 1984,  R)
156
The Transporter 2002,  PG-13)
157
The Truman Show 1998,  PG)
158
The Usual Suspects 1995,  R)
159
The Waterboy 1998,  PG-13)
160
There's Something About Mary 1998,  R)
161
Tombstone 1993,  R)
162
Toy Story 1995,  G)
163
Training Day 2001,  R)
164
Transformers 2007,  PG-13)
165
Troy 2004,  R)
166
Underworld 2003,  R)
167
Underworld: Evolution 2006,  R)
168
V for Vendetta 2006,  R)
169
Van Helsing 2004,  PG-13)
170
Varsity Blues 1999,  R)
171
Waiting 2005,  R)
172
We Were Soldiers 2002,  R)
173
Wedding Crashers 2005,  R)
174
Wild Hogs 2007,  PG-13)
175
Without A Paddle 2004,  PG-13)
176
X-Men 2000,  PG-13)
177
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
178
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
179
XXX 2002,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments