My Favorite Movies
| blessedizshe's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Under the Cherry Moon 1986, PG-13) |
|
| 2 |
Gia 1998, R) |
|
| 3 |
I Am Sam 2001, PG-13) |
|
| 4 |
The Count of Monte Cristo 2005, Unrated) |
|
| 5 |
Krush Groove 1985, R) |
|
| 6 |
Claudine 1974, PG) |
|
| 7 |
On the Outs 2004, R) |
|
| 8 |
The Color Purple 1985, PG-13) |
|
| 9 |
Purple Rain 1984, R) |
|
| 10 |
Beloved 1998, R) |
|
| 11 |
American History X 1998, R) |
|
| 12 |
Boys Don't Cry 1999, R) |
|
| 13 |
Crash 2005, R) |
|
| 14 |
Water 2005, PG-13) |
|
| 15 |
The Notebook 2004, PG-13) |
|
| 16 |
Raising Victor Vargas 2002, R) |
|
| 17 |
She Hate Me 2004, R) |
|
| 18 |
Ray 2004, PG-13) |
|
| 19 |
Cooley High 1975, PG) |
|
| 20 |
Juice 1992, R) |
|
| 21 |
Hustle & Flow 2004, R) |
|
| 22 |
Love Jones 1997, R) |
|
| 23 |
Dead Presidents 1995, R) |
|
| 24 |
Memoirs of a Geisha 2005, PG-13) |
|
| 25 |
I Can Do Bad All By Myself 2009, PG-13) |
|
| 26 |
Diary of a Mad Black Woman 2005, PG-13) |
|
| 27 |
Tears of the Sun 2003, R) |
|
| 28 |
Mercury Rising 1998, R) |
|
| 29 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 30 |
Armageddon 1998, PG-13) |
|
| 31 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 32 |
Holiday Heart 2000, R) |
|
| 33 |
The Bad Seed 1956, Unrated) |
|
| 34 |
What's Love Got To Do With It? 1993, R) |
|
| 35 |
Akeelah and the Bee 2006, PG) |
|
| 36 |
Waiting to Exhale 1995, R) |
|
| 37 |
The Best Man 1999, R) |
|
| 38 |
Love and Basketball 2000, PG-13) |
|
| 39 |
The Basketball Diaries 1995, R) |
|
| 40 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 41 |
The Guardian 2006, PG-13) |
|
| 42 |
The Players Club 1998, R) |
|
| 43 |
Friday 1995, R) |
|
| 44 |
Next Friday 2000, R) |
|
| 45 |
Friday After Next 2002, R) |
|
| 46 |
Higher Learning 1995, R) |
|
| 47 |
New Jack City 1991, R) |
|
| 48 |
Boyz n the Hood 1991, R) |
|
| 49 |
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in The Hood 1996, R) |
|
| 50 |
Menace II Society 1993, R) |
|
| 51 |
Belly 1998, R) |
|
| 52 |
Scarface 1983, R) |
|
| 53 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 54 |
Angela's Ashes 1999, R) |
|
| 55 |
Blood Diamond 2006, R) |
|
| 56 |
Foxfire 1996, R) |
|
| 57 |
Mr. & Mrs. Smith 2005, PG-13) |
|
| 58 |
Set It Off 1996, R) |
|
| 59 |
Face/Off 1997, R) |
|
| 60 |
Kiss The Girls 1997, R) |
|
| 61 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 62 |
Chicago 2002, PG-13) |
|
| 63 |
Hannibal 2001, R) |
|
| 64 |
A Time to Kill 1996, R) |
|
| 65 |
Transamerica 2005, R) |
|
| 66 |
Annie 1981, PG) |
|
| 67 |
Pay It Forward 2000, PG-13) |
|
| 68 |
Paid in Full 2002, R) |



































































