Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  bleepnik's Rating My Rating
1
Shabnam Mausi 2006,  Unrated)
2
Better Than Chocolate 1999,  R)
3
X-Men 2000,  PG-13)
4
Seven (Se7en) 1995,  R)
5
The Silence of the Lambs 1991,  R)
6
Toy Story 1995,  G)
7
Toy Story 2 1999,  G)
8
The Matrix 1999,  R)
9
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
10
The Fifth Element 1997,  PG-13)
11
Dor 2007,  Unrated)
12
Vivah 2005,  Unrated)
13
Chasing Amy 1997,  R)
14
The Crow 1994,  R)
15
The Dark Crystal 1982,  PG)
16
Desperado 1995,  R)
Desperado
Best. Soundtrack. Ever.
17
Fight Club 1999,  R)
18
Finding Nemo 2003,  G)
19
High Fidelity 2000,  R)
20
Little Voice 1998,  R)
21
Memento 2000,  R)
22
Monsters, Inc. 2001,  G)
23
Office Space 1999,  R)
24
Trainspotting 1996,  R)
25
Dhoom 2 (Dhoom:2) 2006,  Unrated)
Dhoom 2 (Dhoom:2)
I'm shocked by this film's low ratings elsewhere. Okay, a thinking (wo)man's film this ain't, and anyone looking to it for that needs their head checked; but man, agar zara dhoom machaana ho, it's pretty unbeatable. Pure fun, pure eye candy, and purely guilty pleasure.
26
The Lion King 1994,  G)
27
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
28
For the Birds 2000,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments