My Favorite Movies


  1. BleedxItxOut
  2. Max

Movies I NEVAH EVAH get tired of watching! (I do not nessacarily love them in this order).

  BleedxItxOut's Rating My Rating
1
The Aviator 2004,  PG-13)
The Aviator
Brilliant! Bloody Brilliant! Drinks all around!
2
Into the Blue 2005,  PG-13)
Into the Blue
Swimming with Jessica Alba...oh yea!
3
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
Perfect! Casting is spot on!
4
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
My favorite movie of all time!
5
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
I sat mesmerized in theatres when I saw this one of the coolest movies of that summer!
6
Catch That Kid 2004,  PG)
Catch That Kid
Never gets old!
7
Speak 2005,  PG-13)
Speak
One of the best book adaptations I've ever seen. I haven't read the book but it plays out like a book. Everything is amazing!
8
When a Stranger Calls 2006,  PG-13)
When a Stranger Calls
*shudders* Do not watch alone in the dark, in a house surrounded by trees!
9
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
The Fast and the Furious: Tokyo Drift
Cars u wish u had in a world u wish u knew! Fast cars, hot girls (and guys) and one hell of a soundtrack!
10
We're No Angels 1989,  PG-13)
We're No Angels
A pleasent surprise!
11
The Trouble with Angels 1966,  PG)
The Trouble with Angels
Love it more each time I see it!
12
Jing wu men (Fist of Fury) (The Chinese Connection) 1972,  R)
Jing wu men (Fist of Fury) (The Chinese Connection)
Can't say enough about it!
13
Tang shan da xiong (Fists of Fury) (The Big Boss) 1971,  R)
Tang shan da xiong (Fists of Fury) (The Big Boss)
Awesome!
14
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
ROTFLMFAO
15
Little Manhattan 2005,  PG)
Little Manhattan
It's adoreable! A must see!
16
Bridge to Terabithia 2007,  PG)
Bridge to Terabithia
I act right along with the characters! I love it!
17
Nanny McPhee 2006,  PG)
Nanny McPhee
Predictable but jolly good fun!
18
Déjà Vu 2006,  PG-13)
Déjà Vu
Fuckin brilliant! You'll have to see it to believe how clever it is!
19
Epic Movie 2007,  PG-13)
20
Troy 2004,  R)
Troy
Marvelous through and through!
21
Stomp the Yard 2007,  PG-13)
Stomp the Yard
Very fresh, very new, creative and lots of fun!
22
King Arthur 2004,  PG-13)
King Arthur
A wonderful, beautiful story! Captures the era like nothing I've ever seen! Top notch casting as well!
23
The Cable Guy 1996,  PG-13)
The Cable Guy
With an actor like Jim Carrey in it, it has to be good!
24
Prom Night 2008,  PG-13)
Prom Night
Freakin' awesome! Loved every minute of it! At times it was predictable but still oh so thrilling and Brittany Snow is gorjus as always!
25
Bloodrayne 2006,  R)
Bloodrayne
A little overkill on the blood but otherwise one of the best vampire movies ever!
26
Vacancy 2007,  R)
Vacancy
Loved it loved it loved it!
27
Fast & Furious 2009,  PG-13)
Fast & Furious
An edge of your seat, explosive, action packed joy ride! Action movie making at its finest! Speed, its what's for dinner!
28
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
I love it every time I see it.
29
Underworld 2003,  R)
Underworld
Watched it, loved it! Now I'm a hardcore fan!
30
Underworld: Evolution 2006,  R)
Underworld: Evolution
A thrilling sequeal where they try to but fail to outdo themselves. It stands alone, on its own well and makes for a snug fit in the trilogy.
31
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
Holy shit, man! Biggest twist I never saw coming. Awesome, awesome, awesome!
32
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Fucking love it!!
33
Forrest Gump 1994,  PG-13)
34
Transformers 2007,  PG-13)
35
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Brilliant! I bawled the first time I saw it!
36
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
37
Sin City 2005,  R)
Sin City
Loved what I saw, kinda funny but it makes sense.
38
The Breakfast Club 1985,  R)
39
Back to the Future 1985,  PG)
40
My Summer of Love 2005,  R)
My Summer of Love
This was a fucking brilliant move. I loved every second of it. Absolutely fantastic!!!!
41
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
I know every line and hell, I dunno anyone who doesn't like this movie.
42
The Last Airbender 2010,  PG)
The Last Airbender
One of the most amazing movies I've ever seen. It was just phenomenal and I don't use those words often for a movie. I was never a fan of the show it actually looked a little silly and I hardly watch cartoons so yeah. But this was just incredible, it got a round of applause too. The effects and the story line is what makes it so amazing. The bending is cool but both the main actors from the water nation Sokka and his sister were horrible actors but still there inability thankfully didn't overpower the story. The boy who played Aang couldn't have been more than 12 and carried the movie beautifully practically all by himself. I want to see it again and will totally buy it went it comes out in 5 months.
43
Chocolate 2008,  R)
Chocolate
I would LOVE to see this girl and Tony Jaa go at it. She trained for 4 years for this movie that was scripted for HER exclusively. On the same level as Ong Bak 1. It definitely tugs at your heart strings and the acting is SUPERB! Bravo!
44
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) 2005,  PG-13)
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior)
Absolutely fucking incredible. Its not often I sit with my mouth open saying 'wow' ever now and then but this movie made me do exactly that. It's not the storyline, its not the characters its Tony Jaa.Its the nonstop action that keeps your eyes glued to the screen. THE most incredible martial arts movie I've ever seen!
45
Wake of Death 2004,  R)
Wake of Death
Fuckin awesomest movie! Not ever but its awesome! An action movie lovers feast!
46
Replicant 2001,  R)
Replicant
I fucking loved it. One of the most brilliant movies I've seen in a long while. Lots of fun, thrilling, nerve-wracking lol
47
Tomboy 2011,  Unrated)

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. AxScatteredxSoul
    AxScatteredxSoul posted 3 years ago

    Great choices man!