My Favorite Movies
| BLEEDINGXROSE's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Girl, Interrupted 1999, R)
"i know what it's like to want to die. how it hurts to smile. how you try to fit in but you can't. how you hurt yourself on the outside to try and kill the thing on the inside" |
|
| 2 |
Prozac Nation 2005, R) |
|
| 3 |
The Virgin Suicides 1999, R)
?So much has been said about the girls over the years. But we have never found the answer. In the end, it didn?t matter how old they were, or that they where girls? only that we had loved them. And they did not hear us calling still did not hear us calling from out of those rooms? where they wanted to be alone for all time and where we will never find the pieces to put them back together.? |
|
| 4 |
Thirteen 2002, R) |
|
| 5 |
The Craft 1996, R) |
|
| 6 |
The Nightmare Before Christmas 1993, PG) |
|
| 7 |
The Rocky Horror Picture Show 1975, R) |
|
| 8 |
But I'm A Cheerleader 1999, R) |
|
| 9 |
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975, R) |
|
| 10 |
Tim Burton's Corpse Bride 2005, PG) |
|
| 11 |
Gia 1998, R) |











