My Favorite Movies


  Blaqheartedstar's Rating My Rating
1
28 Days Later 2002,  R)
28 Days Later
my favorite movie of all time. Not a horror fan but i LOVE this movie. The idea of rage being a huge sickness like portrayed in the movie made it a worthy watch.
2
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
One of the best super hero movie of the year. Great for any batman, Bale, Ledger and even Oldman fan. Heath Ledger stoled the show with his amazing adaption of the Joker. The dark plot line and surprising new villain made this movie the best batman movie of them all with Its prequel in 2nd place.
3
War of the Worlds 2005,  PG-13)
War of the Worlds
No idea what made my like this movie so much other than this being the best tom cruise movie I've seen. While at the time Fanning was becoming the most annoying little girl, she did quite well in this film, acting like a real child would in a situation like that. Overall Speilberg did a wonderful job, and its one my top favorites from him.
4
Clue 1985,  PG)
Clue
One of the best movies Ive every see and my all time favorite, I can never get tired of watching it. Its insanely funny with with death and mystery all packed in. Best comedic movie of the 80's and by far the best one I've ever seen.
5
Sunshine 2007,  R)
Sunshine
Not much for sci-fi films, but this movie has to be the best I've seen yet. Although the odd effects and secretive nature of the 'villain' did get on my nerves. The movie was very much enjoyable, Great for Boyle's first space film.
6
Grease 1978,  PG)
Grease
My all time favorite musicals. Olivia Newton-John and John Travolta made a wonderful duo in this film. A great watch for any musical fan.
7
The Mummy 1999,  PG-13)
The Mummy
I can never get tired of this movie and find it to be the best in the series.
8
Resident Evil 2002,  R)
Resident Evil
My favorite of the bunch. I like this version because its more on the 'company' responsible for the whole zombie issue.
9
Cloverfield 2008,  PG-13)
Cloverfield
Was taken by its new way of filming, although a lot of people didn't like it, i rather enjoyed the realistic nature in which a small group of people dealt with a huge monster that was out to destroy New York.
10
I Am Legend 2007,  PG-13)
I Am Legend
Very sad movie, which is why i love it soo much. I never felt more bad for a character than i did for Smith's.
11
28 Weeks Later... 2007,  R)
28 Weeks Later...
Not as great as 28 days later but an awesome movie on what happens after it. A great movie with some pretty bad ass scenes.
12
Hairspray 2007,  PG)
Hairspray
I was avoiding the movie mainly because it didn't look soo good. What a mistake i LOVED it.
13
Grindhouse 2007,  R)
Grindhouse
Such a weird set of movie but thats what made it so amazing and funny. A worthy watch for those who aren't afraid to enjoy some cheesy yet great movies from two equally great directors.
14
28 Days 2000,  PG-13)
28 Days
I saw it just because Mortensen was in it, but i rather enjoyed the movie. Thomas's idea of going about the life of a substance abusing girl (Bullock) going to rehab isn't as bad as it sounds. It covers some pretty serious issues with a bit of humor that doesn't go over the top.
15
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
Such a wonderful funny movie with an amazing cast. Really enjoyed the many different love stories and how they all connected to each other.
16
Troy 2004,  R)
Troy
An amazing movie with three very hot male leads. The cast line-up is amazing and a wonderful adaption on the fall of troy and Achilles.
17
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
After catching bits and pieces of the movie, i finally got a chance to watch it all. And i have to say i really enjoyed it. Its mixed storyline and some pretty sick and funny scenes was the start of a great relationship between me and Quentin Tarantino films.
18
Liar Liar 1997,  PG-13)
Liar Liar
Amazing classic and great for any Jim Carrey fan. I absolutely love this movie.
19
Back to the Future Part III 1990,  PG)
Back to the Future Part III
I love the series and honestly can't choose between the three. I love them all.
20
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
My favorite and by far the best Terminator movie from the whole series.
21
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Great movie,Love this one over the first movie. Love that Bill Nighly was picked for the role of Davy Jones and their adaption to how he looks. Overall a wonderful movie.
22
Signs 2002,  PG-13)
Signs
I absolutely love this movie. Its realistic outlook on a family dealing with aliens was a nice change.
23
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
The Mummy Returns
Not as great as the first one but still a great movie to watch if you have seen the first one.
24
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
My all time favorite Will Ferrell movie.
25
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
Amazing just like the sequels that came after it. I grew up watching this movie and still love it till this day.
26
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
I loved the 2nd one, but this one takes the cake. At worlds end is an amazingly funny, action packed movie from the POTC series. With the return of a character once thought dead made it all the better.
27
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
Live Free or Die Hard
I loved it, Willis made a wonderful comeback, and Long was a wonderful addition to the cast. Its funny, Action packed and just all out bad ass.
28
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
Ace Ventura - When Nature Calls
While I did enjoy the first movie more, I can never get tired of this film. A child hood movie which still makes me laugh just as much as when i first saw it. Amazing movie and one of Jim carrey's greatest comedic films.
29
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
Great movie with a serious plot line. A worthy watch of the previous batman movies didn't sit to well. This movie finally made batman into what he should be.
30
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
Pretty awesome plot line and amazing twist at the end. Love the story line and the cast.
31
WALL-E 2008,  G)
WALL-E
Not a fan if Disney movies, but i really enjoyed this movie. The very limited dialouge was a nice touch to the movie. Made it worth watching.
32
Iron Man 2008,  PG-13)
Iron Man
Wow I loved it, Robert Downey Jr. was just amazing, and I really can't see no one else playing the role as good as him. I really enjoyed this movie and had a lot of laughs.
33
Beetlejuice 1988,  PG)
Beetlejuice
Love this movie, can never get tired of it.
34
Watchmen 2009,  R)
Watchmen
Just Amazing, I loved everything about it, the cast, the choice of music, the CG, and how true to the novel they stood. To me this movie was just amazing.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments