My Favorite Movies
Random!
Doesnt mean i'll give it a five star =P
| blacklilie's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 2 |
Kaubôi Bibappu: Tengoku no Tobira (Cowboy Bebop the Movie: Knockin' on Heaven's Door) 2001, R)
First things first, i was never a fan of the Cowboy Bebop series and i had no idea what to expect. |
|
| 3 |
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000, PG-13) |
|
| 4 |
The Fast and the Furious 2001, PG-13) |
|
| 5 |
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006, PG-13) |
|
| 6 |
Tau man ji D (Initial D) 2005, Unrated) |
|
| 7 |
Monty Python and the Holy Grail 1974, PG) |
|
| 8 |
Death Note (Desu nôto) (TV SHOW) , Unrated) |
|
| 9 |
2 Fast 2 Furious 2003, PG-13) |
|
| 10 |
Serendipity 2001, PG-13) |
|
| 11 |
L: Change the World 2008, Unrated) |
|
| 12 |
The Italian Job 2003, PG-13) |
|
| 13 |
Spider-Man 2002, PG-13) |
|
| 14 |
Superman Returns 2006, PG-13) |
|
| 15 |
Geunomeun meoshiteotda (He Was Cool) 2004, Unrated)
been searching for this movie for years and finally got hold of its copy just yesterday.. one of the best korean movie i've ever seen.. a very cute romantic comedy but is somehow filled with violence.. a love story about a handsome highschool bully and an ordinary girl who lives her life less than the ideal.. the overall is good.. i love the ending when the princess finally meets his man at the first snowfall.. indeed, true love requires no words.. ^___^ |
|
| 16 |
Spider-Man 2 2004, PG-13) |
|
| 17 |
Spider-Man 3 2007, PG-13) |
|
| 18 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 19 |
Kung Fu Hustle 2004, R) |
|
| 20 |
So Close 2003, R) |
|
| 21 |
New Police Story (San ging chaat goo si) 2004, R) |
|
| 22 |
Naesarang ssagaji (100 Days with Mr. Arrogant)(Slave Love) 2004, Unrated)
very funny movie.. if u liked 'My Sassy Girl' then maybe you'll enjoy this too.. a story about a girl who dreams of meeting her prince charming but ended up in meeting a rich, handsome yet arrogant man instead. she scratched the car of the guy's expensive car and she has to pay it by being a slave for 100days.. love it when Ha Ji Won imitated Sailor Moon! =P |
|
| 23 |
Death Note: The Last Name (Desu nôto 2) 2007, Unrated) |
|
| 24 |
Spirited Away 2001, PG)
OOOOOOOOOOOOO, you NEED to watch it. its only the best anime movie ever created. about a girl who is moving to a new house and they stop to check this old place out and strange stuff happens when they get there. her parents(can't remember exactly) either eat some food or drink some tea and they turn to hogs and then the little old carnival looking place they were at comes alive basically and they have a bath house and its just crazy you should really watch it. |
|
| 25 |
Howl's Moving Castle 2005, PG) |
|
| 26 |
The Bourne Ultimatum 2007, PG-13) |
|
| 27 |
Twilight 2008, PG-13) |
|
| 28 |
The Twilight Saga: New Moon 2009, PG-13) |
|
| 29 |
Mou gaan dou (Infernal Affairs) 2002, R) |





























