My Favorite Movies
Just for laughs,really big laughs.
| blackdroog's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Old School 2003, R) |
|
| 2 |
Spaceballs 1987, PG) |
|
| 3 |
Fast Times At Ridgemont High 1982, R) |
|
| 4 |
Dazed and Confused 1993, R)
Yeah this is the ultimate party of the 70's,cool music,while |
|
| 5 |
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in The Hood 1996, R)
If you ever liked those gantar rap movies about the hood,having the juice,geting menace 2 society with some dead presidents,well this movie ain't for you because all it does is make fun of them,really really hilarious,the wayans are really creative when it comes to parodying films and the y don't have no taboo about it,not like other people who make parodys,\. |
|
| 6 |
Mallrats 1995, R) |
|
| 7 |
Rat Race 2001, PG-13) |
|
| 8 |
BASEketball 1998, R) |
|
| 9 |
Adam Sandler's Eight Crazy Nights 2002, PG-13) |
|
| 10 |
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! 1988, PG-13) |
|
| 11 |
Porky's 1981, R)
This is a cult classic amongs many people,I saw this with my family the first time,my mom was like ok you could see it but don;t tell nobody of what you seeing jajajaja,I always said if it wasn't for this there never would have been a American Pie or all those 80's high school teen b-movies were sex was involved |
|
| 12 |
Fun With Dick and Jane 2005, PG-13) |
|
| 13 |
Scary Movie 2 2001, R) |
|
| 14 |
Zoolander 2001, PG-13) |
|
| 15 |
Bruce Almighty 2003, PG-13) |
|
| 16 |
I'm Gonna Git You Sucka! 1988, R) |
|
| 17 |
Blankman 1994, PG-13) |
|
| 18 |
Scary Movie 2000, R) |
|
| 19 |
The Naked Gun 33 1/3: the Final Insult 1994, PG-13) |
|
| 20 |
The Naked Gun 2 1/2: The Smell of Fear 1991, PG-13) |
|
| 21 |
The Cable Guy 1996, PG-13) |
|
| 22 |
Major Payne 1995, PG-13) |
|
| 23 |
Dumb and Dumber 1997, PG-13) |
|
| 24 |
Meet the Parents 2000, PG-13) |
|
| 25 |
White Chicks 2004, PG-13) |
|
| 26 |
Billy Madison 1995, PG-13) |
|
| 27 |
Happy Gilmore 1996, PG-13) |
|
| 28 |
The Wedding Singer 1998, PG-13) |
|
| 29 |
The Waterboy 1998, PG-13) |
|
| 30 |
Starsky & Hutch 2004, PG-13) |
|
| 31 |
There's Something About Mary 1998, R) |
|
| 32 |
Meatballs 1979, PG) |
|
| 33 |
National Lampoon's Animal House 1978, R) |
|
| 34 |
Mr. Deeds 2002, PG-13) |
|
| 35 |
Made 2001, R) |
|
| 36 |
Be Cool 2005, PG-13) |
|
| 37 |
Harold & Kumar Go to White Castle 2004, R) |
|
| 38 |
Grandma's Boy 2006, R) |
|
| 39 |
The 40 Year Old Virgin 2005, R) |
|
| 40 |
An Evening with Kevin Smith 2002, Unrated) |
|
| 41 |
Clerks 1994, R) |
|
| 42 |
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004, PG-13) |
|
| 43 |
Dogma 1999, R) |
|
| 44 |
Jay and Silent Bob Strike Back 2001, R) |
|
| 45 |
Dodgeball - A True Underdog Story 2004, PG-13) |













































