My Favorite Movies


  blackdawn425's Rating My Rating
1
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
2
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
3
Shock Treatment 1981,  PG)
4
Vampire Hunter D - Bloodlust 2000,  R)
5
V for Vendetta 2006,  R)
6
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
7
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
8
White Oleander 2002,  PG-13)
9
Labyrinth 1986,  PG)
10
The Princess Bride 1987,  PG)
11
Legend 1986,  PG)
12
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
13
Crash 2005,  R)
14
The Emperor's New Groove 2000,  G)
The Emperor's New Groove
I'm sorry but you've thrown off the emperors groove.
15
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
16
Angel Sanctuary 2001,  Unrated)
17
The Pest 1997,  PG-13)
18
Tommy Boy 1995,  PG-13)
19
Spaceballs 1987,  PG)
20
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
21
Little Miss Sunshine 2006,  R)
22
Hannibal 2001,  R)
23
The Silence of the Lambs 1991,  R)
24
Young Frankenstein 1974,  PG)
25
Willard 2003,  PG-13)
26
Beverly Hills Cop 1984,  R)
27
300 2007,  R)
28
Kung Fu Hustle 2004,  R)
29
Shaolin Soccer 2001,  PG-13)
Shaolin Soccer
This was the first movie I ever saw Stephen Chow in and he was both funny and kick ass.
30
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
I loves this movie.
31
Dancer in the Dark 2000,  R)
Dancer in the Dark
I love Bjork's voice. The way she sings with so much feeling really grabs a hold of you in this movie.
32
Factory Girl 2006,  R)
33
Galaxy Quest 1999,  PG)
34
Dogma 1999,  R)
35
Big Money Hustlas 2000,  Unrated)
Big Money Hustlas
Who's money big babby? MY MONEY MOTHER FAKU!
36
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
This is one of the few movies that made me cry.
37
Pink Floyd - The Wall 1982,  R)
Pink Floyd - The Wall
I very trippy movie. It was great plus I love all of the songs that Pink Floyd used in this movie.
38
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
One of those movies you have to see more than once to understand.
39
Hedwig and the Angry Inch 2001,  R)
40
Ghost World 2001,  R)
41
Spirited Away 2001,  PG)
42
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
43
Castle in the Sky 1989,  PG)
44
Batman 1989,  PG-13)
45
Hairspray 2007,  PG)
Hairspray
It was a funny and great movie version of the broadway play.
46
Muppet Treasure Island 1996,  G)
Muppet Treasure Island
This movie was so freaking funny. I still laugh when I see this movie.
47
I Now Pronounce You Chuck and Larry 2007,  PG-13)
I Now Pronounce You Chuck and Larry
It was very funny but it got kind of corny at the end.
48
Army of Darkness 1993,  R)
Army of Darkness
I love this movie. It's funny no matter how many times I watch it. Good Bad I'm the guy with the gun.
49
Petite Cossette Le Portrait 2004,  Unrated)
Petite Cossette Le Portrait
Loved it. I wished it was longer though

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments