My Favorite Movies
Not in any order.
| blackcat931's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Iron Man 2008, PG-13) |
|
| 2 |
Kiss Kiss, Bang Bang 2005, R) |
|
| 3 |
Tropic Thunder 2008, R) |
|
| 4 |
Weird Science 1985, PG-13) |
|
| 5 |
Tuff Turf 1985, R) |
|
| 6 |
Less Than Zero 1987, R) |
|
| 7 |
1969 1989, R) |
|
| 8 |
Resident Evil 2002, R) |
|
| 9 |
Resident Evil - Apocalypse 2004, R) |
|
| 10 |
Resident Evil: Extinction 2007, R) |
|
| 11 |
True Romance 1993, R) |
|
| 12 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 13 |
In Bruges 2008, R) |
|
| 14 |
Death Proof 2007, R) |
|
| 15 |
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) 2007, R) |
|
| 16 |
Stay Alive 2006, PG-13) |
|
| 17 |
The Breakfast Club 1985, R) |
|
| 18 |
Heathers 1988, R) |
|
| 19 |
Star Trek 2009, PG-13)
This movie was amazing! i have literally seen star trek three times and it just gets better and better. This movie gives the defenition to EPIC! If you haven't seen you suck cause its amazing. If you do go see then see it in a dive in or in IMAX !! The actors performances were amazingly close to the actual characters in Star Trek ! |
|
| 20 |
Terminator Salvation 2009, PG-13)
I actually really liked despite what people are saying its a good movie for what it is. It did tell us a lot more about the war between humans and machines. I think it worked. I mean its way better then the third one but obviosouly not as good as the second or even the first but i liked and i think the performances were very well done. Overall i actually enjoyed the movie. |
|
| 21 |
3:10 to Yuma 2007, R)
This movie amazed me! It is soo well done and the performances are just outragous. Christian Bale and Russel Crow make an amazing team of good and bad. This is the best western made in a long time. Ben Frost played a a convincing loyal buddy to their leader Ben Wade (Russel Crow). The movie itself was just amazing! I loved it :) |
|
| 22 |
Young Guns 1988, R) |
|
| 23 |
American Psycho 2000, R) |
























blackcat931 posted 3 years ago