My Favorite Movies


  bkishop's Rating My Rating
1
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
2
Black Swan 2010,  R)
Black Swan
I love the hell out of this movie. It was really mind-boggling Natalie Portman and Mila Kunis were amazing
3
Inglourious Basterds 2009,  R)
Inglourious Basterds
i loved it so much it was so cool and
i can't wait to get it on dvd
i wish i could have seen it in the theaters
4
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
omg loved it sooo much
5
Watchmen 2009,  R)
Watchmen
My new favorite superhero movie because its not like the others
6
Repo! The Genetic Opera 2008,  R)
Repo! The Genetic Opera
OMG i loved it soooo much mostly the songs
7
Across the Universe 2007,  PG-13)
Across the Universe
So beautiful i loved it
8
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
Great movie one of my favorites
9
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
i love it
10
Rent 2005,  PG-13)
Rent
One of my first favorite musicals
11
The Black Dahlia 2006,  R)
The Black Dahlia
creepy good
12
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
Hmmm i guess it was alright
13
Role Models 2008,  R)
14
Brick 2006,  R)
15
Yes Man 2008,  PG-13)
16
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
one of a kind movie
17
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) 2001,  R)
18
Chicago 2002,  PG-13)
19
The Dark Knight 2008,  PG-13)
20
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
21
Taken 2008,  PG-13)
22
Atonement 2007,  R)
23
Pulp Fiction 1994,  R)
24
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
25
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
26
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
27
Sin City 2005,  R)
28
Riding in Cars with Boys 2001,  PG-13)
29
Zack and Miri Make a Porno 2008,  R)
30
Knocked Up 2007,  R)
31
I Am Sam 2001,  PG-13)
32
Léon (The Professional) 1994,  R)
33
300 2007,  R)
34
Beetlejuice 1988,  PG)
35
Van Helsing 2004,  PG-13)
36
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
37
Sleepy Hollow 1999,  R)
38
The Matrix 1999,  R)
39
The Ring 2002,  PG-13)
40
Orphan 2009,  R)
41
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
42
Sixteen Candles 1984,  PG)
43
The Breakfast Club 1985,  R)
44
Hard Candy 2005,  R)
45
When a Stranger Calls 2006,  PG-13)
46
Domino 2005,  R)
47
V for Vendetta 2006,  R)
48
My Sassy Girl 2007,  PG-13)
49
Clerks II 2006,  R)
50
Underworld 2003,  R)
51
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
52
New Best Friend 2002,  R)
53
Gangs of New York 2002,  R)
54
The Sweetest Thing 2002,  R)
55
Batman Returns 1992,  PG-13)
56
The Butterfly Effect 2004,  R)
57
Little Miss Sunshine 2006,  R)
58
The Green Mile 1999,  R)
59
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
60
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
61
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
62
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments