Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  bkayr98's Rating My Rating
1
Forrest Gump 1994,  PG-13)
2
Love Actually 2003,  R)
3
A Lot Like Love 2005,  PG-13)
4
Stealing Beauty 1996,  R)
5
Grosse Pointe Blank 1997,  R)
6
Igby Goes Down 2002,  R)
7
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
8
Gia 1998,  R)
9
Jurassic Park 1993,  PG-13)
10
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
11
American Pie 1999,  R)
12
Connie And Carla 2004,  PG-13)
13
Madagascar 2005,  PG)
14
Evolution 2001,  PG-13)
15
Employee of the Month 2006,  PG-13)
16
Pet Sematary 1989,  R)
17
Return to Me 2000,  PG)
18
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
19
Cast Away 2000,  PG-13)
20
The Money Pit 1986,  PG)
21
The Green Mile 1999,  R)
22
Waiting 2005,  R)
23
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
24
The Little Mermaid 1989,  G)
25
You've Got Mail 1998,  PG)
26
Richie Rich 1994,  PG)
27
Nothing to Lose 1997,  R)
28
Three to Tango 1999,  PG-13)
29
The Shining 1980,  R)
30
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
31
Shallow Hal 2001,  PG-13)
32
Jackass - The Movie 2002,  R)
33
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
34
Maverick 1994,  PG)
35
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
36
The Constant Gardener 2005,  R)
37
Fools Rush In 1997,  PG-13)
38
The X-Files - Fight the Future 1998,  PG-13)
39
The Silence of the Lambs 1991,  R)
40
Life or Something Like It 2002,  PG-13)
41
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
42
Batman 1989,  PG-13)
43
American Pie 2 2001,  R)
44
The Lion King 1994,  G)
45
28 Days 2000,  PG-13)
46
Hidalgo 2004,  PG-13)
47
This Is Spinal Tap 1984,  R)
48
Monsters, Inc. 2001,  G)
49
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
50
The Ninth Gate 1999,  R)
51
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
52
Toy Story 2 1999,  G)
53
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006,  PG-13)
54
How the Grinch Stole Christmas 1965,  Unrated)
55
Love and Basketball 2000,  PG-13)
56
Saw 2004,  R)
57
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
58
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
59
Runaway Bride 1999,  PG)
60
The Shawshank Redemption 1994,  R)
61
Saw II 2005,  R)
62
Secret Window 2004,  PG-13)
63
Sleepy Hollow 1999,  R)
64
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
65
Signs 2002,  PG-13)
66
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
67
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
68
American Wedding 2003,  R)
69
Snakes on a Plane 2006,  R)
70
Just Married 2003,  PG-13)
71
Office Space 1999,  R)
72
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
73
Garden State 2004,  R)
74
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
75
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
76
Little Black Book 2004,  PG-13)
77
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
78
From Hell 2001,  R)
79
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
80
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
81
Batman Begins 2005,  PG-13)
82
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
83
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
84
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
85
Elf 2003,  PG)
86
How to Deal 2003,  PG-13)
87
Hitch 2005,  PG-13)
88
Frequency 2000,  PG-13)
89
Elizabethtown 2005,  PG-13)
90
Hook 1991,  PG)
91
Brokeback Mountain 2005,  R)
92
Fight Club 1999,  R)
93
The Emperor's New Groove 2000,  G)
94
City Slickers 1991,  PG-13)
95
The Butterfly Effect 2004,  R)
96
Dude, Where's My Car? 2000,  PG-13)
97
Cars 2006,  G)
98
50 First Dates 2004,  PG-13)
99
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
100
40 Days and 40 Nights 2002,  R)
101
National Treasure 2004,  PG)
102
Chocolat 2000,  PG-13)
103
Finding Neverland 2004,  PG)
104
Don Juan DeMarco 1995,  PG-13)
105
Toy Story 1995,  G)
106
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
107
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
108
Notting Hill 1999,  PG-13)
109
The Family Stone 2005,  PG-13)
110
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
111
Benny & Joon 1993,  PG)
112
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
113
A Cinderella Story 2004,  PG)
114
Zoolander 2001,  PG-13)
115
The Life of David Gale 2003,  R)
116
The Notebook 2004,  PG-13)
117
The Grudge 2004,  PG-13)
118
Wedding Crashers 2005,  R)
119
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
120
Pretty Woman 1990,  R)
121
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
122
Starsky & Hutch 2004,  PG-13)
123
Girl, Interrupted 1999,  R)
124
Two Weeks Notice 2002,  PG-13)
125
Casper 1995,  PG)
126
Without A Paddle 2004,  PG-13)
127
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
128
Aladdin 2002,  G)
129
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
130
Beauty and the Beast 1991,  G)
131
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
132
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments