My Favorite Movies


  bjpartridge's Rating My Rating
1
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
excellent performances by the whole cast. many of the quotes have now become part of everyday life.
2
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
Practically every theme exponded in the original is enchanced to create near perfect cinema
3
Love and Death 1975,  PG)
4
Chinatown 1974,  R)
5
Midnight Cowboy 1969,  R)
Midnight Cowboy
Simply perfect. It took an englishman to make a like this about contemporary united states society.
6
Hedwig and the Angry Inch 2001,  R)
7
Kind Hearts and Coronets 1949,  Unrated)
8
Jules and Jim 1962,  Unrated)
9
Rocky 1976,  PG)
Rocky
A celebration of life and love, one of the most truly inspirational films ever made.
10
The Apartment 1960,  Unrated)
The Apartment
Touching, quite a simple not a "dirty little fairy tale" but a fairy tale none the less. Perfect commentary on modern life.
11
Double Indemnity 1944,  Unrated)
12
Brazil 1985,  R)
13
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
14
Garden State 2004,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments