Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Bjelki's Rating My Rating
1
Phone Booth 2003,  R)
Phone Booth
Great movie. What a shame that we only see Kiefer Sutherland in the end of the movie. But what a fantastic scary voice he has in this movie. Forrest Whitaker is also great in Phone Booth.
2
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
VERY FUNNY and for the whole family.
3
Shrek 2001,  PG)
Shrek
VERY FUNNY and for the whole family.
4
The Sentinel 2006,  PG-13)
The Sentinel
Great movie with Kiefer Sutherland as a agent.
5
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
One of Mel Gibsons best movies.
6
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
Great movie for the whole family
7
Are We There Yet? 2003,  PG)
Are We There Yet?
This is the funniest movie i´ve seen with Ice Cube and also the best. Funny story with cute/funny kids and their worring mom :-) Would love to see this movie again.
8
The Spiderwick Chronicles 2008,  PG)
The Spiderwick Chronicles
Great movie for the whole family and also a little scary. One of the best family-movies i´ve seen in the cinema. Nick Nolte have a important little role in this movie. You have to see this movie with your kids.
9
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
Great movie for the whole family.
10
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
Great movie for the whole family.
11
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
Great movie for the whole family.
12
Support Your Local Gunfighter 1971,  G)
Support Your Local Gunfighter
Love this western-comedy wit James Garner and Suzanne Pleshette and other great actors from the good old days.
13
Papillon 1973,  PG)
Papillon
Great story with two great actors: Steve McQueen and Dustin Hoffman. Based on a true story.
14
Love Is a Many Splendored Thing 1955,  Unrated)
Love Is a Many Splendored Thing
Great love-story with William Holden and Jennifer Jones. One of the best movies i`ve seen with William Holden
15
Sabrina 1954,  Unrated)
Sabrina
Love this romantic old movie with Hepburn, Bogart and Holden.
16
Night at the Museum 2006,  PG)
Night at the Museum
A very entertaining way to spend a couple of hours of your life. A movie for the whole family and with many great actors. Ben Stiller, Dick van Dyke and Mickey Rooney are both great and funny.
17
Monsters, Inc. 2001,  G)
Monsters, Inc.
Another brilliant film from Disney Pixar. Love this movie with lots of funny lines and a funny story. A movie for the whole family and worth seing more than once.
18
Cars 2006,  G)
Cars
Another brilliant film from Disney Pixar. Funny movie about talking cars. You have to see this one with your kids.
19
The Odd Couple II 1998,  PG-13)
The Odd Couple II
2 of my favorit actors are in this very funne people. I really love this movie even that I have seen it so many times. Lemmon and Matthau are brilliant and it's great to see them together again. This is a must - see!
20
The Odd Couple 1968,  G)
The Odd Couple
2 of my favorit actors are in this very funne people. I really love this movie even that I have seen it so many times. Lemmon and Matthau are brilliant and it's great to see them together . This is a must - see!
21
The Courtship of Eddie's Father 1962,  Unrated)
The Courtship of Eddie's Father
One of my favorite movie with Glenn Ford. May he rest in heaven with his friends. Fantastic. Great movie. Funny but also a little sad. Stella Stevens and Ron Howars are also great in this movie.
22
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
Great story for the whole familye. Also funny. Many funny characters in Finding Nemo.....Worth seing more than once.....
23
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
Fantastic Harry Potter-movie. A little scary with many great effects and good actors. Just as good as the other Harry Potter-movies.

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. Bjelki
    Bjelki posted 4 years ago

    Some of my favorite-movies that i´ve seen more than once.....