My Favorite Movies


  bjclance's Rating My Rating
1
Gladiator 2000,  R)
2
Braveheart 1995,  R)
3
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
4
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
5
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
6
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
7
Spider-Man 2002,  PG-13)
8
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
9
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
10
The Matrix 1999,  R)
11
The Shawshank Redemption 1994,  R)
12
Primal Fear 1996,  R)
13
The Rock 1996,  R)
14
Pulp Fiction 1994,  R)
15
Reservoir Dogs 1992,  R)
16
Scream 1996,  R)
17
Scream 2 1997,  R)
18
Two Hands 1999,  R)
19
Scream 3 2000,  R)
20
The Hills Have Eyes 2006,  R)
21
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
22
Grease 1978,  PG)
23
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
24
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
25
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
26
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
27
Pretty Woman 1990,  R)
28
The Incredibles 2004,  PG)
29
American Pie 1999,  R)
30
Saw 2004,  R)
31
Saw II 2005,  R)
32
Saw III 2006,  R)
33
Saw IV 2007,  R)
34
Shrek 2001,  PG)
35
Frequency 2000,  PG-13)
36
A Knight's Tale 2001,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments