My Favorite Movies
A list of Bjarni Gautur's favorite movies. It's incomplete at this moment. I'm always making adjustments and making it better. Feel free to comment.
| Bjarni's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Wheels on Meals (Kuai can che) (Powerman) (Weapon X) 1984, Unrated) |
|
| 2 |
The Dirty Dozen 1967, Unrated) |
|
| 3 |
The 'Burbs 1989, PG) |
|
| 4 |
Krull 1983, PG)
While Star Wars may have re-made the fantasy sci-fi genre and/or given new breath into it, Krull perfected it. No joke. The story of a prince with his band of men set on the journey to rescue a princess from an evil sorcerer is not a recent tale, but it has never been told in such an awesome manner before Krull. The special effects and creature design are amazing and the character we get introduced are just as enjoyable. Rell the Cyclops is simply one of the coolest characters I have ever seen in a film. |
|
| 5 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 6 |
The Warriors 1979, R)
Inspired by the tale of Leonidas and the 300 Spartans who faced off against an Persian army of thousands, the movie sets up what was originally suppose to be a post-apocalyptic Earth but could as well have been the late 70's and any date for that matter, where gangs are overrunning the city. The outfits are amazing, scenes of a group of gangs in their trademarked clothes walking in the subways with a great blend of synth and heavy rock under is perfect eye candy.This movie has a lot of good fights, good action scenes and a lot of suspense. And let's not forget the characters. Kevin Eastman marks this as his favorite film and James Remar's character of Ajax was an inspiration to Raphael's hot temper and not being able to follow the leaders orders. Casey Jones' design also comes from the Baseball Furies. |
|
| 7 |
Police Story (Ging chaat goo si) (Police Force) 1985, PG-13) |
|
| 8 |
The Brave Little Toaster 1987, G)
A touching story about household items who miss their master and try to find him. Beautiful animation, great voice acting and a good look at the material world of the late 1980's. Has some haunting scenes involving characters sacrificing themselves on the journey, a lonely flower, a nightmare scene and some of the most dramatic musical scenes you will find in a kids movie. |
|
| 9 |
The Thing 1982, R) |
|
| 10 |
Shocker 1989, R)
Shocker features horrifying realistic murders that would remind audiences of recent serial killings that have happened in their own neighborhoods with people like Ted Bundy and the Nighstalker, if it wouldn't pull a 180 in the middle of it and become Nightmare on Elmstreet on crack. With great social commentary on the current state of everyday American life where people go out to the streets to murder and the rest of the people sit at home and watch Television and some crazy special effects, gore and actual scary moments, Shocker is what made Wes Craven a legend in my eyes. |
|
| 11 |
Dream a Little Dream 1989, PG-13) |
|
| 12 |
The Toxic Avenger 1985, R) |
|
| 13 |
Rocky 1976, PG) |
|
| 14 |
A Nightmare on Elm Street 1984, R) |
|
| 15 |
Citizen Toxie: The Toxic Avenger IV 2000, R) |
|
| 16 |
Hot Rod 2007, PG-13) |
|
| 17 |
Freaked 1993, PG-13) |
|
| 18 |
From Dusk Till Dawn 1996, R) |
|
| 19 |
Falling Down 1993, R) |
|
| 20 |
RoboCop 1987, R) |
|
| 21 |
The Poseidon Adventure 1972, PG) |
|
| 22 |
The Lost Boys 1987, R) |
|
| 23 |
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie 1990, PG) |
|
| 24 |
The Frighteners 1996, R) |
|
| 25 |
Full Metal Jacket 1987, R) |
|
| 26 |
Mortal Kombat 1995, PG-13) |
|
| 27 |
Predator 1987, R) |
|
| 28 |
Starship Troopers 1997, R) |
|
| 29 |
2001: A Space Odyssey 1968, G) |
|
| 30 |
Die Hard 1988, R) |
|
| 31 |
Back to the Future 1985, PG) |
|
| 32 |
Rumble in the Bronx 1996, R) |
|
| 33 |
Jackie Chan's Project A ('A' gai wak) (Pirate Patrol) 1983, PG-13) |
|
| 34 |
Class of Nuke 'Em High 1986, R) |
|
| 35 |
Trading Places 1983, R) |
|
| 36 |
The Karate Kid 1984, PG) |
|
| 37 |
Black Dynamite 2009, R) |
|
| 38 |
Bo bui gai wak (Rob-B-Hood) (Robin-B-Hood) 2006, Unrated) |
|
| 39 |
Ernest Scared Stupid 1991, PG) |
|
| 40 |
Airheads 1994, PG-13) |
|
| 41 |
Unleashed (Danny the Dog) 2005, R) |
|
| 42 |
Dickie Roberts - Former Child Star 2003, PG-13) |
|
| 43 |
The Texas Chainsaw Massacre 1974, R) |
|
| 44 |
Faces of Death 1978, Unrated) |
|
| 45 |
Watership Down 1978, PG) |
|
| 46 |
Gremlins 1984, PG) |
|
| 47 |
They Live 1988, R) |
|
| 48 |
Happy Gilmore 1996, PG-13) |
|
| 49 |
The Expendables 2010, R) |

















































